Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Lassa, 5 bin şoföre uygulamalı göz sağlığı eğitimi verdi

Lassa, ağır vasıta sürücülerinin sağlıklarını ve emniyetlerini korumak için başlattığı ''Gözümüz Yolda'' projesi kapsamında 5 bin 150 uzun yol şoförüne göz sağlığı konusunda uygulamalı eğitim verdi.Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, 15 Nisan - 15 Haziran tarihleri arasında 37 şehirde 49 kooperatif ziyaret eden Lassa ekibi, uzun yol şoförlerine göz sağlığı konusunda uygulamalı eğitim verdi. 3 bin 580 araç kullanıcısına ise vücut kompozisyon analizi yaptı.

Projenin sonunda elde edilen bilgiler ışığında, gerekli görülen katılımcılar doktora yönlendirildi. Şoförlere kişiye özel beslenme ve egzersiz önerilerinde bulunuldu.
Uzun saatler boyunca zor şartlarda görev yapan ağır vasıta sürücülerinin sağlığına ve güvenliğine dikkat çekmek ve şoförleri bu konuda bilinçlendirmek amacıyla düzenlenen ve Petrol Ofisi tarafından desteklenen proje kapsamında ''Gözümüz Yolda Sağlık TIR''ı ile Türkiye'yi gezen Lassa ekibi, 2 ay boyunca göz sağlığı ve beslenme alışkanlıkları konusunda sürücüleri bilgilendirdi.
Lassa ekibi, projeye dahil olan 2 bin 13 sürücüye, meslekteki çalışma süreleri, tercih ettikleri lastik markaları, meslekteki sıkıntıları, aylık ortalama kat ettikleri kilometre gibi bilgileri içeren bir anket çalışması uyguladı. Anket sonucunda, meslekte 12 yıldır hizmet veren sürücülerin aylık ortalama 6 bin km yol yaptıkları ve yüzde 71'inin daha önce gözlerini hiç kontrol ettirmediği öğrenildi.
Geçen yıl Bridgestone tarafından gerçekleştirilen ''Gözümüz Yolda'' çalışması sonrasında sağlık sorunları tespit edilen şoförlerin birçoğunun uyarıları dikkate alarak gözlük kullanmaya başladıkları görüldü.
Lassa ekibinin bilgisayar ortamında uyguladığı seçici dikkat ve çevresel görüş testleri kapsamında şoförlerin, dikkat, görsel süreklilik, çevresel görüş, sinyal takip ve muhakeme yetenekleri de kontrol edildi.
Proje kapsamında toplam 3 bin 580 şoföre vücut kompozisyon analizi yaparak yağ-kas dengelerinin kontrol edildi. Çalışma sonunda, şoförlerin büyük bir kısmının zorlu çalışma şartları nedeniyle spor yapamadığı ve sağlıklı beslenme konusuna yeterince özen gösteremediği ortaya çıktı. Bu doğrultuda, sürücülere günlük hayatlarında kolayca uygulayabilecekleri egzersiz önerilerinde bulunuldu ve sağlıklı beslenme konusunda bilgi verildi.
19 temmuz 2012 www.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com