Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Kış lastiği kararı valilerde!

Vali isterse binek otoda da kış lastiği zorunlu olacak.Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, ticari araçlarda zorunlu hale getirilen kış lastiği uygulamasının binek otoya da uygulanmasını beklediklerini söyledi. Bayman, “Hususi otoda kış lastiği zorunluluğu kararını valiler verecek” dedi.

Yolcu ve yük taşıyan araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu, hususi araçlar için de geçerli olabilecek. Brisa Genel Müdürü Hakan Bayman, AB’de binek otolarda kış lastiğinin zorunlu olduğunu belirterek, sürüş güvenliği için aynı uygulamanın Türkiye’de de yürürlüğe girmesini beklediklerini söyledi.
Bayman, “Bulgaristan’da 3 yıldır kış lastiği takma zorunluluğu var. Hatta kış lastiği uygulaması 1 Ekim’den itibaren başlıyor. Türkiye’de binek otoya kış lastiği şartı getirilmesiyle kazaların önüne geçilir” açıklamasını yaptı.
Bayman, şunları kaydetti: “Kışın kazalar yüzde 25 artıyor. Kış lastiği kullanmak için kar yağması gerekmiyor. 7 derecenin altında bu tip lastikleri kullanmak güvenliği artırıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın sorumluluk alanı şehirlerarası yollar. Bu yüzden şehirler için karar merci valilikler. Sonuçta Ankara’da hava şartları farklı, Antalya’da farklı. Valiler binek otomobillere kış lastiği şartı koyabilir. Örneğin Ankara, Doğu Anadolu Bölgesi olabilir...”
Yılda 2.5 milyon kış lastiğinin satılmasını beklediklerini belirten Bayman, “Geçen yıl 450 bin adet kış lastiği sattık, bu yıl 700 bin adede çıkacak” dedi.
200 milyon $’lık yatırım müjdesi
Brisa, iç pazardaki büyüme ve Avrupa dışı pazarlardaki faaliyetlerin desteğiyle satışlarını yüzde 10-15 büyüme artırarak 11 milyon adede çıkarmayı hedefliyor.
Brisa’nın 2013’te 70 milyon dolar yatırım yapacağını belirten Hakan Bayman, “25’inci yılımızı kutlayacağımız 2013 yılına 800 milyon dolarlık yatırımı tamamlayarak giriyoruz. Brisa’nın yatırımları 2015’te 1 milyar dolara ulaşacak. 2015’e kadar 200 milyon dolar daha yatırım yapacağız” diye konuştu. Şirketin 2012’yi 117 milyon dolar yatırımla tamamlaması bekleniyor.
18 Aralık 2012 Vatan

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com