Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Kazayı polis ve 112’ye haber vermemenin cezası 154 lira

Uzmanlar, araç sürücülerinin bir dizi unutkanlıkları sonrası sürpriz cezalarla karşılaşabileceğini söylüyor. Uzmanlar, Karayolları Trafik Kanunu'na göre 'Kazaya karışan araç sürücülerinin veya kaza mahallinden geçen araç sürücülerinin ilk yardım önlemleri almaması, zabıtaya ve sağlık kuruluşuna haber vermemesi'nin cezasının 154 lira olduğunu dile getirdi.

Bursa Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şubesi yetkilileri, araç sürücülerinin dalgınlıkları ve unutkanlıklarının bile kanunda karşılığının olduğunu hatırlattı. Yetkililer, vuku bulan kazayı polis ve sağlık ekiplerine haber vermemek, karşıdaki sürücüyü uyarmak amacıyla uzun farları uzun süre yakmak, taşıt yoluna park etmek gibi ihlallerde çeşitli oranlarda ceza yazıldığını kaydetti.
HANGİ İHLALE NE CEZA VERİLİYOR?
Tamirhane, servis istasyonu ve garaj gibi yerlere ölüm veya yaralanma ile sonuçlanan bir kaza geçirmiş olduğu belli olan veya üzerinde suç belirtisi bulunan bir araç gelince, en yakın zabıtaya haber vermemek ve deftere işlememenin cezası Karayolları Trafik Kanunu'nun 82/1 b maddesi uyarınca 154 lira para cezası kesiliyor. Taşıt yolu üzerinde kamunun faydalandığı ve yönetmelikte belirtilen yerlerin giriş ve çıkış kapılarının her iki yönde beş metrelik mesafe içinde park etmenin cezası 72 TL olarak uygulanıyor. Geceleri, yerleşim birimleri dışında karayollarındaki karşılaşmalarda, bir aracı takip ederken, bir aracı geçerken yan yana gelinceye kadar ve yerleşim birimleri içinde, gündüzleri ise görüşü azaltan sisli, yağışlı ve benzeri havalarda yakını gösteren ışıkların yakılmaması durumunda ise sürücüler 154 liralık ceza ile karşılaşıyor. Trafik zabıtası veya ışıklı trafik işaret cihazları veya trafik işaret levhası bulunmayan kavşaklarda geçiş üstünlüğüne sahip olan araçlara geçiş hakkı vermemenin de cezası 72 lira olarak uygulanıyor. Okul taşıtlarının 'DUR' işaretini yaktıkları hallerde diğer araçların durmaması; 'DUR' işaretinin öğrencilerin binmeleri veya inmeleri sırasında ve yönetmelikte belirtilen hallerde yakılmaması bu ışıkların gereksiz ve amaç dışı kullanılmasının cezası da 154 TL. Kazayı yetkililere bildirmemek, kaza yerinden ayrılmanın cezası da 154 lira olarak uygulanıyor.
5 Eylül 2012 Cihan HA

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com