Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Kazanın Kusurlusu Aks Mili Çıktı

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, aks mili kırıldığı için kazaya neden olan araçta yaralanan yolcuya tazminat ödenmesine hükmetti Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, aks mili kırıldığı için kazaya neden olan araçta yaralanan yolcuya tazminat ödenmesine hükmetti. Kurul, yolcu olarak bulunduğu aracın aks milinin kırılması nedeniyle meydana gelen trafik kazası sonucunda malül kalan davacının uğramış olduğu maddi ve manevi zararların, aks milinin kusurlu üretimi nedeniyle üretici firma olarak davalı şirketten tahsil edilmesine karar verdi.

Ankara'da meydana gelen kazada araç içinde bulunan ve kazadan dolayı sakatlanan yolcu aracın üretici firmasına tazminat istemiyle dava açtı. Davacı yolcu olarak bulunduğu aracın arka aks milinin kırılması nedeniyle devrilmesi sonucu yaralandığını belirterek, tazminat isteminde bulundu. Dava Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi. Karara itiraz edilince dosya Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin gündemine geldi. Daire de yerel mahkemenin kararını onadı. Kazada yaralanan davacı karar düzeltme isteminde bulununca Daire, kazanın ceza davasında hazırlanan raporda, aksın hatalı üretildiği ve çeliğin fazla oranda metal dışı kalıntı içerdiği saptandığına dikkat çekerek, kazanın malzeme hatasından doğduğu belirtti. Kararda, yerel mahkemece benimsenen bilirkişi raporu dışındaki tüm raporlarda bilirkişilerin, davacının yaralanmasına yol açan kazaya, metal dışı kalıntılar içeren aks milinin kırılmasının yol açtığını bildirdiği kaydedildi. Daire, davalının üretici olarak, davacının uğradığı zarardan sorumlu tutulması gerektiğini ifade ederek, yerel mahkemenin talebi reddetmesi yerinde bulunmadı.
-CEZA DAVASININ SONUCU HUKUK DAVASINI ETKİLER-
Yerel mahkeme kararında direnince dosya Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nun gündemine geldi. Kurul, sürücü hakkında açılan kamu davasında alınan Adli Tıp Kurumunca düzenlenen raporda, "sanık idaresindeki aracın aksının kırılması sonucu kazanın meydana geldiği, sanığın tedbir alma imkanı bulunmadığından atfı kabil bir kusuru bulunmadığı" tespitinin yapıldığını ve ceza mahkemesince, anılan rapor esas alınarak sürücünün beraatine karar verildiği anımsatıldı. Kurul, Yargıtay'ın yerleşik uygulamasına ve öğretideki genel kabule göre, maddi olgunun tespitine ilişkin ceza mahkemesi kararının hukuk hakimini bağlayacağını ifade ederek, ceza mahkemesinde bir maddi olayın varlığı ya da yokluğu konusundaki kesinleşmiş kabule rağmen, aynı konunun hukuk mahkemesinde yeniden tartışılmasının olanaklı olmadığını kaydetti. Kurul, aks milinin kırılması sonucu meydana gelen kazanın yerel mahkeme için de bağlayıcı olduğunu, kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Kurul, davacının malül kalması ile sonuçlanan trafik kazasının hatalı çeliğin kullanıldığı aks milinin kırılması sonucunda meydana geldiğinin ve davalının araç üreticisi olarak davacının uğradığı zarardan sorumlu olduğunun kabulü ile zarar miktarının tespiti yönünden yapılacak inceleme ile karara bağlanması gerektiğini hükmetti. - Ankara
8 Şubat 2012 www.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com