Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Japonlardan park etmeyi kolaylaştıracak buluş

Japonya'nın en önemli eğitim kurumlarından Keio Üniversitesi'nden bilim adamları, sürücülerin araçlarını arka arkaya park etmelerini kolaylaştıracak bir sistem geliştirdi.

Bu sistem sayesinde, sürücü aracı geri vitese alıp başını geri çevirdiğinde arkada neler olduğunu görebiliyor. Bu şekilde hem arabayı park etmek kolaylaşıyor, hem de istenmeyen kazaların önüne geçilmiş oluyor. Tokyo gibi yoğun trafiğin ve park etmek için dar alanların olduğu bir şehirlerde, bu sistemin ilgi çekmesi bekleniyor.
Japon bilim adamları, geliştirdikleri sistemi internet sitesine koydukları bir video ile de gösterdi. Videoda park etme sisteminin devrede olduğu ve olmadığı iki durum karşılaştırılıyor. Park etme sisteminin çalışmadığı sırada sürücü aracı bariyerlere çarparken, sistemin çalışmasıyla, ön koltukların arasına yerleştirilen ekran sayesinde aracın arkasında neler olduğunu net olarak görebildi. Bu şekilde aracı sorunsuz bir şekilde park etmeyi başardı. Sistemin yakında piyasaya sürülebileceği belirtildi.
27 Ekim 2012 Cihan HA

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com