Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

www.trafikmagduru.com/haberler

Guncel Trafik Haberleri icin tiklayiniz:

SATMD

logo-fevr

Suat Ayöz Trafik Mağdurları Derneği

İnsan yaşamı, engelli bir koşu. Bu koşu içerisinde önümüze birçok engel çıkıyor. Trafik çarpışmaları  ise, bu engellerin en büyüğü. Sorumsuzluk, dikkatsizlik ve duyarsızlık sonucu oluşan çarpışmalar, bazen yok ediyor, bazen de sakat bırakıyor. Dünya genelindeki trafik çarpışmalarında her yıl 1.2 milyonun üzerinde insan ölmekte ve bu rakamın çok üstünde yaralanmalı çarpışmalar  meydana gelmektedir. Yaralanmalı çarpışmaların büyük bir bölümü de kalıcı sakatlıklara neden olmaktadır. Ölen her insanın yanında en az bir kişi de hayat boyu sürecek sakatlıklarla baş başa kalmaktadır. Ülkemizde resmi olmayan yıllık rakamlara göre yollarda 8.000-10.000 kişi hayatını kaybetmektedir. Bu da bir terör.  TRAFİK TERÖRÜ....

Ateş düştüğü yeri yakıyor ama trafik çarpışmalarının yol açtığı gerçek yangın çok daha fazlasını içeriyor. Özellikle 45 yaş altı ölümlerin birinci nedeni trafik çarpışmaları. Yol kayıpları ve yaralanmaları  ülkemizde ve de  dünyada her gün, birçok ailenin hayatını karartmaya devam ediyor. Çarpışma  nedeni ile yaşanan acı kayıplar, yaralanmalar ve sakat kalmalar, mağdurların ve mağdur yakınlarının yaşam kalitesini düşürüyor. Çarpışma  sonrası, özellikle yargı safhasında verilen/alınan cezaların yetersizliği, mağdurların acıları ve kayıplarının yanında haklı olduklarını ispatlama/kanıtlama çabaları, adalet ve sigorta kurumları ile yaşanan iletişimsizlik, ortaya çıkan sorunların çözümsüz kalmasına neden oluyor.  “Avrupa Trafik Mağdurları Federasyonu” FEVR ‘in yaptırmış olduğu araştırmaya göre ölümlü trafik çarpışması  sonrasında yaşanılan ölüm acısı, 1/3 oranında insanın kazadan sonraki 3 yıl içerisinde intihar ettiğini, %62 oranında insanın da depresyon altında olduğunu göstermektedir. Biz de bu mağdurlardan biriyiz. Ve ne  yazık ki ne ilk, ne de sonuncu olacağız.

9 Nisan 2006 günü Suat Ayöz’ü kaybettik, çarpan bırakıp kaçtı, 9 gün sonra geldi. Çarpışma  sonrası yaşadığımız ve hala yaşamaya devam ettiğimiz bir yargı süreci geçiriyoruz.  Ne yapmamız gerektiğini ve nasıl yapmamız gerektiğini, haklarımızı ve bu hakkımıza nasıl sahip çıkacağımızı bize destek olan, acımızı paylaşan ve de kendi geçirdikleri kötü süreci bize aktaran dostlarımız sayesinde geçirmeye çalıştık. Ve bu deneyimlerimizi Suat’ın adına bir dernek kurarak sürdürmeye çalışıyoruz. Yargı sürecinde başarılı olmadık. İç hukuk hakkımız bitti ve AHİM sürecine başladık. Bu süreç sonunda da dosya iç hukuk meselenizdir açıklaması ile iade edildi. Süreç daha devam ediyor. Ama inanıyoruz, sonunda başarılı olacağız. Ve şunu biliyoruz ki, bırakıp kaçmak 2. derece cinayet sayılana kadar çalışacağız.

13 Eylül 2013 tarihinde Uluslararası bir konferans gerçekleştirdik. “Trafik Mağdurlarının Yaşamında Adaletin Önemi” ve konferans sonrasında yasal önerilerimizi belirleyip Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a , Sayın Meclis Başkanı Cemil Çiçek’e ve Adalet Komisyonuna elden teslim ettik.  Biz hakkımızı istiyoruz, tüm mağdurlar olarak yasal süreçte ödül gibi cezaların verilmesini istemiyoruz…

Trafik kazası demiyoruz çünkü “kaza” kelimesi baştan affetmeyi öngörüyor. Oysa yaşananların hepsi dikkatsizlik ve sorumsuzluk nedeni ile meydana geliyor.  Kırmızı ışıkta geçerseniz, bir çarpışmaya neden olursunuz, hızınızı kontrol edemeyecek şekilde artırırsanız, istenmeyecek sonuçları ortaya çıkarırsınız, en basit önlem olan emniyet kemerinizi takmazsanız, çarpışma sırasında,  yaralanma ya da ölüm riskini %40-%65 oranında artırırsınız ve birisine çarpıp kaçarsanız “bir insanın yaşam hakkını elinden alırsınız”. Biraz dikkat etsek, önce kendi güvenliğimizi düşünsek, kendi sorumluluğumuzu anlasak ve bizim başımıza gelmez demesek belki de yollarda bu kadar çok kayıp vermeyiz.

SATMD Ekibimiz

Yeşim Ayöz

Müge Bakırcıoğlu

Denis Erd

Unutmayın  “Tanrının nokta koyduğu yere soru işareti konulamaz.”