Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Güvence Hesabı

Güvence Hesabı

Bu yılın ilk yarısında meydana gelen 147 bin trafik kazasında 95 binden fazla kişi yaralanırken, kazalarda her iki kişiden birinin hakkını aramadığı ortaya çıktı. Güvence Hesabı Müdürü Kadir Küçük, kazalarda bedenen zarara uğrayan kişilerin haklarını bilmediğini bu nedenle de sigortaya başvurmadıklarını söyledi
2012’nin ilk altı ayında Türkiye genelinde toplam 147 bin trafik kazası meydana gelirken ve 95 binden fazla kişi de bu kazalarda yaralanırken, aynı dönemde içinde de 500 bine yakın kaza tespit tutanağı düzenlendi. Kaza tespit tutanağının başladığı 2008 yılından bugüne kadar da düzenlenen tutanak sayısı 3.5 milyonu geçti. Güvence Hesabı Müdürü Kadir Küçük, trafik kazaları ile ilgili yaptığı açıklamada, kazalarda yaralanan her iki kişiden birinin hakkını aramadığını söyledi. Güvence Hesabı’nın, trafik sigortasının olmadığı hallerde devreye girip, kazalarda bedeni zarar gören kişilerin zararlarını karşıladığını belirten Kadir Küçük, 2011 yılında Güvence Hesabı’na 11 bin 636 adet başvuru yapıldığını kaydetti. Küçük, 2000 yılında buyana ise başvuru sayısının 134 bine ulaştığını ifade ederek, “Ancak rakamlar bize, trafik kazalarında bedenen zarara uğrayan kişilerin haklarını bilmediğini ve bu nedenle de haklarını aramadıklarını gösteriyor” dedi.
Ölümlü kaza başvuruları
Kadir Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü: “Geçmiş yıllardaki başvurulara baktığımızda, bu gün gelinen nokta bir hayli sevindirici. Toplam ödediğimiz rakam yaklaşık 272 milyon TL’ye ulaştı. Buna rağmen yapılan tahmini hesaplamalara göre, ölüm hadiselerinde yüzde 60, sakatlık veya bedensel yaralanmalarda ise yüzde 50’ye yakın başvuru yapılmadığı ortaya çıkmaktadır.”
Kadir Küçük, Güvence Hesabı’na yapılacak başvurular konusuna da değinerek, Hesabın, meydana gelen zararları, zorunlu sigortalarda belirlenmiş olan ve kaza tarihinde geçerli teminat limitleri çerçevesinde karşıladığını vurguladı. Kadir Küçük, “Hak sahipleri, zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten itibaren, iki yıl içerisinde bizzat yazılı olarak veya taahhütlü mektupla Güvence Hesabı’na başvurabilirler. Ceza zaman aşımı süreleri dikkate alındığında, bu süre 8 yıldan 15 yıla kadar çıkmaktadır. Güvence Hesabı tarafından talep edilen belgeler tamamlandıktan sonra hak sahibine, banka aracılığıyla ödemesi yapılır” dedi.
Kadir Küçük, Güvence Hesabı’na herkesin şahsen başvurabileceğine de dikkat çekerek, vatandaşların tanımadıkları kişilere vekalet vermemeleri konusunda da uyarıda bulundu.
Kazalar için 2.6 milyar liralık hasar ödendi
2012’nin 6 aylık döneminde 6 milyon 977 bin adet trafik poliçesi düzenleyip, karşılığında da 1 milyar 552 milyon TL prim toplayan sigorta şirketleri, aynı dönemde 1.1 milyar TL’de hasar ödemesi yaptılar. Sigorta şirketleri trafik kazalarındaki maddi hasarlar nedeniyle 897 milyon TL, vefat ve sakatlık nedeniyle 263 milyon TL ve kazalar nedeniyle zarar gören kişilerin tedavi giderleri için de 14.8 milyon TL hasar ödemesi yaptılar. Yine, TSRŞB’nin verilerine göre 2012’nin ilk 6 aylık döneminde strafik kazalarından dolayı toplam 2.6 milyar TL hasar ödemesi yaptılar.

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com