Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Erzurum Tortum’da meydana gelen kazada otobüsün frenlerinin tutmadığı ortaya çıktı.

Erzurum'un Tortum ilçesi yakınlarında 5 kişinin ölümü, 43 kişinin de yaralandığı trafik kazasında otobüsün frenlerinin tutmadığı ortaya çıktı.

Ardahan'dan Bursa'ya gitmek için dün saat 13.00'de yola çıkan Bülent Koçak yönetimindeki 75 AT 961 plakalı otobüs, saat 16.15'de Erzurum'un Tortum ile Uzundere ilçeleri arasındaki Aksukapı kavşağında köprüden dereye uçtu. Yan yatan otobüste Ramazan ile eşi Fatma Top, Mehmet Karatepe, Murat Tuğcu, Kırgız uyruklu Ahmedi Veliyev öldü, 43 kişi de yaralandı.
Yaralıların ifadeleri üzerine Özlem Ardahan firmasına ait otobüsün iki şoförü, rampa aşağı inilirken frenin tutmaması üzerine yer değiştirdi. Haraket halindeki otobüsü durdurabilmek için Mustafa Ekinci'nin yerine sürücü koltuğuna oturan Bülent Koçak, balataların ısınması sonucu frenin tutmadığını bildirdi. Bunun üzerine 1996 model otobüste yer değiştirdiğini belirten Koçak, Hiçbir şey yapamadım. Müdahale edemedim. O şekilde 5-10 dakika, 70 kilometre hızla rampa aşağı gidiyorduk dedi.
Kazadan önce otobüsü kullanan Mustafa Ekinci ise Ne olduğunu bende anlamadım. Firmaya yeni girdim. Arabayı ben sürerken o geçti. Balatalar ısındı. Dedim ki 'frenleri yok bunun.' Bülent'le yer değiştirdik. Biraz gittik, sonra köprüden uçtuk diye konuştu.
Otobüsün çok eski olduğunu, uzun yola çıkmaması gerektiğini savunan yolculardan Gökhan Karademir (39) Ankara'ya gidiyordum. Şoför seyir halinde iken diğer şoförle yer değiştirdi. Kısa bir süre içerisinde kaza oldu. Şoförler yer değiştirmeden önce içeriyi yanan balata kokusu sarmıştı dedi.
Yaralılardan Memduh Kaya (40), Erzurum'un Oltu ilçesinden Ankara'ya gitmek için bindiğini anımsattı. Kaya, Kaptan otobüs haraket halinde iken yer değiştirdi. Otobüs, sağa sola yalpalayarak dengesini kaybetti. Tecrübeli şoför durdurmak için koltuağa oturdu. Viraja girince otobüs, köprünün bariyerlerine vurdu ve dereye uçtu. Herkes yardım çığlıkları atıyordu. Askerler geldi. Yarılarıra dışarı çıkardılar. Sağlık ekipleri zamanında müdahale etmeseydi, ölü sayısı çok olurdu diye konuştu
11 Temmuz 2012 www.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com