Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Dünya Trafik Mağdurları İçin Yine Tek Yürek Olacak

Her yıl kasım ayının 3. Pazarı, Trafik Mağdurlarını Anma Günü, farklı ülkelerde, farklı şehirlerde, ortak duygularla, yollarda hayatını kaybeden, yaralanan, sakat kalan milyonlarca insanımızı sevgi ve saygı ile anmak,  trafik mağdurlarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek için bir araya geliriz.

Trafik çarpışmaları dünya ülkelerinin ortak bir  sorunudur. Çarpışmaların azaltılması için harcanan çabalara rağmen küresel yol ölümleri hızla artmaya devam ediyor. Yol ölüm ve yaralanmaları, ani, şiddetli, travmatik olaylardır, etkisi genellikle kalıcı ve hayat boyu yaşanan mağduriyetlerdir. Her yıl, dünyanın her köşesinde gerçekleşen yeni çarpışmalarda yaşamını yitiren ya da sakatlanan milyonlarca trafik mağduru ve yakını, yıllardır acı çekmekte olan bu topluluğa eklenmektedir. Trafikte meydana gelen ölüm ve yaralanmalar sadece bir rakam ya da istatistik değildir. Trafik mağdurlarının hepsi gerçek insanlar ve yaşananlar gerçek aile trajedileridir. Trafik çarpışması sonucu bir yaşamın kaybının ardından, geride kalanların kayıpları da çok fazladır.   Ailesi, arkadaşları, okulu, işi, sosyal çevresi ve ülkesi de onu kaybetmiş olur. Milyonlarca kişinin yaşamakta olduğu bu büyük acı ve kederin yükü çok büyüktür çünkü trafik mağdurlarının büyük çoğunluğu gençtir ve ne yazık ki birçok çarpışma önlenebilir niteliktedir. Dünya Sağlık Örgütü'nün raporlarına göre dünyada her yıl 1 milyon 250 binin üzerinde insan trafik çarpışması sonucu hayatını kaybediyor . 15-19 yaş grubu gençlerin ölüm nedenleri arasında trafik çarpışmaları 1. Sırada yer alıyor.  Ayrıca trafik çarpışmalarından kaynaklanan ölüm ve yaralanma olaylarında mağdurlara, ailelerine verilen yanıtlar ve çarpışma sonucu uygulanan yargı kararları empatiden uzak, eksik, çarpışma  sonrasında oluşan yaşam ve yaşam kalitesi kaybı karşısında da oldukça yetersizdir. Çarpışma sonrası acil müdahale ve doğru yönlendirme yol güvenliğinin en önemli unsurudur, hayati önem taşır. Ambulansın zamanında gelmesi, acil müdahalenin doğru ve zamanında yapılması, hayat kurtarır. Polis tarafından yürütülen soruşturmanın tam/eksiksiz yapılması, mümkünse suç unsurlarının tespiti, dosyanın yargıya zamanında iletilmesi ve yargı sürecinde cezaların caydırıcı olması ve mağdurların haklarına ulaşabilmeleri, bizim gelişmiş ülke standartlarına ulaşmamızın bir göstergesi olacaktır.

Trafik mağdurları her zaman 3. Sayfa haberi olarak, ötelenen, ilgilenilmeyen kanayan yaraları ile yaşamına devam ediyor. J.Giraudaux “Toplumun yarası da insanın yarasına benzer, çabucak unutuluverir”demiş, aynı trafik mağdurlarının yaşadıklarının unutulması gibi. İnsan hayatının değerine paha biçilemez, yeni çıkan trafik yasası umut verici ancak yıl  sonunda bu cezalar af kapsamına girmez,  yapılan denetimler sürdürülebilir bir ulaşım politikası haline gelir ve yargı sürecinde insan hayatının değeri ön planda tutulup, ödül gibi cezalar verilmezse yol kurbanları azalabilir, hatta ortadan kalkabilir.

Dünya Trafik Mağdurlarını Anma Günü, 1993 yılında İngiltere RoadPeace tarafından başlatıldı. Öncelikle Avrupa Anma Günü olarak başlayan bu özel gün daha sonra Güney Afrika, Arjantin ve İsrail’den Sivil Toplum Kuruluşlarının da katılmasıyla Dünya Anma Günü adını almıştır. 26 Ekim 2005 tarihinden itibaren Dünya Sağlık Örgütünün desteği ile BM tarafından Trafik Mağdurlarını Anma Gününü tanındı ve dünya genelinde katılım sağlandı. Türkiye  2007 yılından itibaren Trafik Mağdurlarını Anma Gününü  resmi olarak tanıdı. Her yıl Kasım ayının 3. Pazarı, tüm dünyada Trafik Mağdurlarını  Anma  Günüdür.  Dünyanın her yerinde, yollarda hayatını kaybeden ve yaralanan milyonlarca insanımızı sevgi ve saygı ile anmak için bir araya geliyoruz.