Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Çarpıp Kaçana 4.5 yıl Hapis Cezası

Bursa'da otomobiliyle, yol kenarında yürüyen yayaya çarpıp ölümüne neden olan sürücüye 4.5 yıl hapis cezası verildi.

Kaza, merkez Nilüfer İlçesi Görükle Mevkii'nde geçen Mayıs ayında meydana gelen trafik kazasında, bir fabrikada işçi olarak çalışan Sezen Akarsu, iş çıkışı arkadaşını ziyaret ettikten sonra evine gitmek için yola çıktı. Müfit Köroğlu yönetimindeki 16 YC 842 plakalı otomobil, yol kenarında yürüyen Akarsu'ya çarptı. Kazanın etkisiyle çalılıklara savrulan ağır yaralanan Sezen Akarsu daha sonra öldü. Kaza yerinden yaklaşık 300 metre uzaklaşan sürücü Müfit Köroğlu, yol kenarına çektiği aracında ön plakanın düştüğünü görünce paniğe kapıldı. Köroğlu, geri gelerek kaza yerinde plakayı aramaya başladı. Bu sırada kazayı görüp polise ve 112 Acil Servis ekiplerine haber veren görgü tanıkları, sürücünün plakayı araştırdığını fark edip polise bilgi verdi. Yakalanacağını anlayınca tekrar aracına binip hareket etmek isteyen Köroğlu, yakalandı. Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen Müfit Koroğlu'nun 1.36 promil alkollü olduğu, daha önceden de alkollü olarak araç kullandığı için ehliyetine el konulduğu tespit edildi.
"ÇOK PİŞMANIM"
Bursa 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde 'Taksirle adam öldürmek' suçundan 6 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuksuz yargılanan Müfit Körolu hakkındaki dava sonuçlandı. Önceki duruşmalarda kaza günü çok alkollü olduğunu ve kazanın tam olarak nasıl olduğunu hatırlamadığını belirten Köroğlu, son duruşmaya katılmadı. Mahkeme heyeti suçu sabit görülen Müfit Köroğlu'na 3 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, kaza sonrası yaralı olan Sezen Akarsu'ya yardım etmediği için Köroğlu'na 1.5 yıl daha hapis cezası verdi. Toplam 4.5 yıl hapis cezasına çarptırılan Köroğlu, cezanın Yargıtay tarafından onanması halinde infaz yasasına göre 3 yıl cezaevinde tutulacak.
"İNSAN HAYATI BU KADAR UCUZ OLMAMALI"
Duruşma sonrası ölen Sezen Akarsu'nun yakınları karara tepki göstererek, "Alkollü araç kullanmaktan dolayı ehliyeti alınan bir kişi aynı hatayı bir kez daha yapıyorsa bu cinayet işlemeyi göze alıyor demektir. Bu olay trafik kazası değil, gencecik birinin cinayete kurban gitmesidir. 1.36 promil alkollü olarak araç kullanıp bir insanın ölümüne neden olan birinin sadece 4.5 yıl hapis cezası alması içler acısı bir durum. Alkollü olarak direksiyon başına geçen bir kişi 'Kasten adam öldürmek' suçuyla yargılanmalı ve cezası da ona göre verilmeli" diye konuştu. - Bursa
31 Aralık 2011 www.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com