Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Bulutları Benzetme Oyunu

Yanan sönen ışıklar. Yılbaşı çamları. Süslenmiş sokaklar. Hediye paketleri.  Eskiden aralık ayını çok severdim. Çocuktum o zamanlar. Yeni bir yıla girmeye çok az kalmıştı. Yeni yıldan  bir sürü  beklentim vardı. Yapmak istediklerim, hayallerim, beklentilerim, dileklerim…  İlk yılbaşı ağacımı dayım getirmişti.  İlkokuldaydım,  ne kadar  önemliydi o ağaç benim için. O ağaca astığım her süs, bir dileğimin sembolüydü. Kimisi oldu, kimisi kaldı, herkes gibi. Çok fazla şey bekliyordum hayattan, hala da bir şeyler bekliyorum. Sadece nelerin  olamayacağını biliyorum.  Bu nedenle artık çok fazla isteğim olmuyor.   20 ler, 30 lar ve 40 lar. Her yaş farklı ve her yaş güzel. Hani her zaman sorulan bir klasik soru vardır ya. Kadın hangi yaşında güzeldir. Yanıt, her yaşında… Küçükken annem çok güzeldi hala da güzel.  Anneannem ve babaannem çok güzel kadınlardı. 13 aylık Çağla’da çok güzel. Güzellik bakışla ilgilidir. Paolla Cohello’nun “Kazanan Yanlızdır” kitabında bir cümlesi “Ayna mükemmel yansıtır. Hata yapmaz. Çünkü düşünmez. Düşünmek hata yaptırır.” Diyordu. Evet her  ayna mükemmel yansıtır, nasıl görünüyorsa. Duyguları  ve yaşanmışlıkları hesaplamadan olduğu gibi.   Ama bizlerin duyguları ve düşünceleri var. İnsanın güzelliği duyguları, düşünceleri ve yaşadıklarıyla oluşur. Güzellik bütün bunların birleşmesi ile kalıcı olur. Hayatın önümüze çıkardığı yollar güzelliğin oluşmasını sağlar.

Hayat hepimize olduğu gibi benim de karşıma birçok yol çıkardı. Yol bazen düzgün, bazen de bozuktu, bazı yollar da çıkmazdı… Yollar, yol ayrımları sanırım ölene kadar hiç bitmeyecek hayatımızda. Küçükken kardeşimle bulutları benzetmece oyunu oynardık. Gökyüzüne bakar ve bulutları çeşitli şekillere benzetirdik.  Saatlerce oynardık bu oyunu , sonra oğlumla oynamaya başladık . Bulutlar bazen bir şato, bazen de pastaya benzerdi ama her bulut mutlaka bir şeye benzerdi.  Derken bir gün kardeşim bulutların üstüne gitti. Şimdi hangi buluta baksam  hiçbir şeye benzetemiyorum. Çünkü Suat bulutların üstünde.  Benzetmek de istemiyorum zaten, bu oyun kardeşimle benim oyunumdu.  Çok güzel bir kardeşim vardı benim. 35 yıl birlikteydik ve her zaman birbirimize zaman ayırdığımız dolu dolu bir 35 yıl. Şimdi o bir sefere çıktı, yine eskisi gibi.  Sadece bu sefer o gelmeyecek ve ben gideceğim yanına. Bir su kenarına…
Güzellik, zenginlik, para çok önemli hepimizin hayatında. İyi bir yaşam, çocuklarımız için iyi bir gelecek hepimizin isteği. Ama sağlık ve huzur hepsinden önemli.  Hayatın koşuşturması içinde hiçbir şeye vakit ayıramıyoruz. Trafik, stres, geçim derdi, iş kaygısı, evdeki sorunlar, çocuklar, gelecek kaygısı ve daha bir sürü etken. Kendimizi ve yakın çevremizi hep erteliyoruz. İstediklerimizi hep bir sonraki yıla bırakıyoruz. Ve sonuçta hayatımızı erteliyoruz. Oysa ki ben hiçbir cenaze arabasının arkasında nakliye kamyonu, hiçbir imamın yanında da tapu memuru görmedim.  Zamanı yakalamak elimizde.  Zamanı doğru kullanmak ve hayattan zevk almak da elimizde. Bu sadece nasıl baktığımızla ilgilidir. Bardağın dolu yanını görürsek olumlu, boş tarafını görürsek olumsuz oluruz.  Sevdiğimizi, istediğimizi korkmadan çekinmeden, karşılık beklemeden söylediğimiz zaman  hayatı yakalarız.  Sorumluluklarımız çok önemli, onlar olmadan bir hayat olmaz ama bu sorumluların yanında kendimize nefes alacak molaları yaratmamız gerek.  Bu günü görmek, geleceği görmekten daha kolaydır. Bu gün yapacaklarımızı yapmak ertelemekten daha az zaman alır. Bu gün dostlarımıza zaman ayırmak bizi yarından daha mutlu kılar.  Bu gün kendimiz için bir şey yapmak, etrafımızdakilere daha fazla ışık yaymamıza neden olur. Bu gün lütfen kendiniz için bir şey yapın ve sevgiyle kalın.

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com