Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

BU BAYRAMDA DA, YOLLARDA GÜVENLİK VE BARIŞ GEREK BİZE HAYATI YAŞAMAK VE HAYAT KURTARMAK İÇİN, HIZINI AZALT

Biliyor musunuz? Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı tatilinde yurt genelinde meydana gelen trafik çarpışmalarında 112 kişi hayatını kaybetti, 482 kişi yaralandı.  Tatil için, sevdiklerimizle beraber olmak için çıktığımız yollarda dikkatsizliğimiz, sorumsuzluğumuz ve “bana bir şey olmaz” dememiz nedeni ile yaralanıyoruz ya da hayatımızı kaybediyoruz.

Yola çıkarken hep aynı mantık, “bana bir şey olmaz” diyerek hızımızı artırıyoruz. Hız dünyada en çok ihlal edilen kurallardandır, sürücülerin %90’ınından fazlası yasal hız limitlerini aşmıştır. Yüksek hızda araç kullanma, trafik çarpışmalarında ölüm ve yaralanmalara doğrudan etkide bulunan çok önemli trafik ihlalidir.  Hızın trafik çarpışmaları üzerindeki temel etkisinin çarpışmaya neden olma (%13) ve çarpışma sonucu ortaya çıkacak hasarı/zararı arttırma yönünde yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Hızın %10 km/s arttırılması çarpma etkisini %21 arttırmaktadır. Aynı zamanda araç içinde bulunan güvenlik önlemlerinin ve sürücünün kabiliyetinin çarpışmayı önleme olasılığını da düşürmektedir. Araştırmalar, ortalama hızın %5, 100 km/s'ten 95 km/s'e düşürülmesiyle, ölümle sonuçlanan trafik çarpışmalarında  %18.5, ciddi yaralanmayla sonuçlanan çarpışmalarda   %14.3 oranında azalma olduğunu göstermektedir.  Düşük hız, sürücüye, tehlikeyi fark etmek için zaman tanır, çarpma öncesinde diğer yol kullanıcıları aracın hızını tahmin edebilir  ve çarpışmadan kaçmak için şansı olur. (2008’de WHO tarafından hazırlanan Hız Yönetimi raporu ) Hızımızı ne kadar artırsak da, kazancımız en fazla 30 dakika oluyor ama bazen kaybımızın 

telafisi olmuyor.

Yola çıkmadan aracımızın bakımını yaptıralım, dikkat edelim, önce kendimizi sonra da yanımızdakileri ve karşımızdakileri düşünelim, yolda mola verelim, kimse bize madalya takmayacak 8 saat sürekli araç kullandığımızda ama yorgunluk sonucu bir çarpışmaya karıştığımızda kendimize ya da birine zarar vereceğiz ve sonra hep keşke diyeceğiz. Yola çıktığınızda, lütfen aracınızı dikkatli sürün, yollarımızı ve sokaklarımızı daha güvenli hale getirmeye yardımcı olun.

HAYATI YAŞAMAK VE HAYAT KURTARMAK İÇİN, HIZINI AZALT…