Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Ölümlü Kazalar

Ölümlü trafik kazası ve yol kurbanının teşhisiaile veya yakınları tarafından kimlik teşhisi yapılır.  Üzerinde bulunan eşyalar aileye veya yakınına tutanak ile teslim edilir. Adli Tıp uzmanının gelip rapor hazırlamasından sonra hastane ölüm kağıdını hazırlar. (Adli Tıp uzmanı gerek gördüğü takdirde otopsi yapılır ve ölüm kağıdı otopsi sonrasında hazırlanır) Hastaneden alınan ölüm kağıdı ile birlikte defin işlemlerine başlanır. Defin işlemleri için Mezarlıklar Müdürlüğüne (Mezarlıklar Müdürlüğü Belediyelere bağlıdır) ölüm kağıdı ile birlikte gidilir ve işlemler başlatılır.

 1. Polis soruşturmasıölümlü trafik kazasında polis soruşturması başlatılır. En yakın merkezden gelen yetkililer bu soruşturmayı yürütür. Sorusturma tamamlandıktan sonra dosya savcılığa gönderilir. Ölümlü kazalarda dava, ağır ceza mahkemelerinde görülür. Siz dava açmasanız bile kamu davası açılır.
 2. Kaza tutanağı,polis soruşturması kapsamında hazırlanan kaza tutanağı, kazanın oluş şekli, taraflar yada görgü tanıklarının anlattıkları  ve asli kusurun kimde olduğunun belirlenmesi açısından çok önemlidir. Tutanağı mutlaka inceleyin ve yanlış bir nokta varsa yetkililere yazılı olarak bildirin.2918 Sayılı Karayollu Trafik Kanununda yer alan 112 Acil Servis görevlileri ölümlü ve yaralanmalı trafik kazası sonrasında kaza tespit tutanağı adli tahkikata esas olmak üzere aslı Polis Merkezleri vasıtası ile Cumhuriyet Başsavcılığına gönderildiğinden sağlık görevlilerinin kaza tespit tutanağını ilgili Trafik Şubelerinden değil, Cumhuriyet Başsavcılıklardan alabilecekleri bildirilmektedir.
 3. Araç tespiti ve incelenmesikazaya karışan araç/araçların tespiti, plaka numarası, sigorta poliçesi, aracın hızının tespit edilmesi, araçdaki kusur ve hasarların belirlenmesi davada önemlidir. Polis soruşturması kapsamında araç incelemesi yapılmaktadır, bu inceleme sonuçlarını mutlaka siz de inceleyin ve aracın hız, hasar ve kusur durumunun yazılı olarak dosyaya konmasını sağlayın.Araç incelemesi yetkili araç servislerinde yapılmaktadır. Dava açısından önem taşıyacak tüm bilgiler inceleme sonucunda hazırlanan raporda yer almaktadır. Ayrıca aracın dha önce kaza geçirip geçirmediği, sürücünün daha önce bir kazaya karışıp karışmadığı ve varsa aldığı cezaların da yazılı olarak dosyaya konması gerekmektedir.

2918 Sayılı Karayolu Trafik Kanunun’da  yer alan 32 Madde(Araç üzerinde yapılan teknik değişikleri 1 ay içersinde ruhsata işlememek), 34 Madde ( Araç muayene sürelerini geçirmek), 31 Madde ( Araç üzerinde takoğraf, taksimetre çalışır durumda bulundurmamak ve arızalı olması), 91 Madde (Araca ait mali zorunluluk sigortasını yaptırmamak)belirtilen kanun maddelerinde araçların trafikten men edilmesi gerektiği ve eksikliklerin giderildikten sonrasında araç sahibine teslimi konusunda kanunda açık olarak kime teslim edilebileceği yazmamakla birlikte 34 maddeden şahıslara muayene yaptırabilmeleri için 7 günlük süre ile izin verilebileceği bildirilmektedir. Ancak 20.09.2005  tarihli genelge ile aracın men edildikten sonrası teslimi yapılabilmesi için araç sahibi veya uygun görmesi durumunda resmi belge ile belgelendirdiği bir kişiye ancak teslim edilebileceği belirtilmektedir. Bu durum seyahat eden vatandaşın başka bir ilde bulunması durumunda ve aracı kendi adına devir almayanlar için ruhsat sahibine ulaştığında noterlerden vekâlet almaları gerektiği hafta sonuna denk gelindiğinde problemler yaşanmakta bu nedenle 2009 yılı itibari ile Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen MUVAFAKATNAME ile araç sahibi İl Emniyet Müdürlüğü, Trafik Tescil ve Denetleme Şubelerinden belgeyi yetkili memur huzurunda imzalayıp ilgili yere fakslayarak vatandaşın mağduriyeti giderilmesi amaçlanmıştır.

 1. Çevrede bulunan güvenlik kameralarıkaza noktasını gören tüm güvenlik kameralarının görüntülerini isteyin. Mobese, Eds, mağaza, ev vb yerlerin kamera görüntüleri aracın ve kazanın oluşunu gösterecektir. Bu görüntülerden hız tespiti yaptırılabilinir, görgü tanıkları bulunabilir ve kazaya dair teknik detaylar ortaya çıkabilir. Olayın hemen sonrasında bu görüntülerin polis yada savcılık aracığı ile alınması gerekmektedir. Birçok işyeri kamera görüntülerini saklamamakta ve silmektedir. Olay üzerinden zaman geçtiği takdirde bu görüntülere ulaşmak zor olmaktadır. İstenilecek her türlü bilgi ve belge mahkeme aşaması öncesi soruşturmayı yürüten Emniyet Müdürlüğü, mahkeme aşamasında da savcılık kanalı ile istenilmelidir.
 2. Görgü tanıklarıolayın oluş anında öncesinde ve sonrasında olay mahalinde olan kişilerle görüşüp, kazanın oluş şekli ve sonrası ile ilgili bilgi alınması gerekmektedir. Polis yürüttüğü soruşturma kapsamında görgü tanıklarının ifadelerini tutanağa geçirecektir. Görgü tanıklarından mahkemede de şahitlik yapıp yapmayacağını ve iletişim bilgilerini almanız gerekiyor. Şahitlik yapacak olan görgü tanıklarınızı mutlaka mahkeme öncesi varsa avukatınız ile görüştürün, davayı siz takip edecekseniz de siz görüşün ve davaya hazırlıklı girin.
 3. Polis soruşturmasının tamamlanması ve savcılığa dosyanın gönderilmesi.Soruşturma dosyasını mutlaka okuyun ve yazılı olan her rapor, dosya, ifade tutanağı vb fotokopisini alarak kendinize bir dosya hazırlayın.
 4. Dava açılma süreciDosya savcılığa gittikten sonra avukat tutarak, kendi avukatınızla süreci takip edebilirsiniz. Müşteki olarak siz de davaya müdahil olabilirsiniz. Ayrıca kendiniz de davayı takip edebilirsiniz. Tüm davalarda dosyaya ve tutanağa yazılı olarak girmemiş konular dava içinde yer almaz. Yapacağınız tüm başvuru ve itirazları Mahkeme Heyetine vereceğiniz dilekçelerle yapmanız gerekir. Dava sürecinde araştırılmasını istediğiniz her konuyu da dilekçe ile Mahkemeye sunmanız gerekir. Ceza davaları kamu davasıdır. Siz takip etseniz de etmeseniz de dava kamu tarafından görülür ama davanızı takip edin ve hakkınız olanı almak için uğraşın. Bu zor bir süreç maddi ve manevi olarak sizi yıpratacaktır. Genel olarak büyük bir kaybınız varken bir de haklı olduğunuzu ispat için uğraşacaksınız. Davada mutlaka yol durumu, araç durumu, alkol durumu, hız tespiti, görgü tanıkları ifadeleri, kamera kayıtlarının incelenmesini isteyin. Ayrıca Karayolu Trafik Kanununu mutlaka okuyun ve yasal olarak hakkınızı öğrenin. Ölümlü kazalar Ağır Ceza Mahkemelerinde görülür, eğer davanız  Asliye Mahkemesine verilmişse yazılı olarak itiraz edebilir ve Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesini talep edebilirsiniz.

Dava uzun bir süreç, verilen mahkeme saatine uyulması zor, bu nedenle dava olan günlerinizi mümkünse boş bırakın. İnternet üzerinden benzer davalar ve sonuçlarını araştırın size yol gösterecektir. Ayrıca kendi avukatınız dışında farklı avukatlar ile görüşüp bilgi alın. Avukatınız mutlaka iyidir ama sizin de konu hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Unutmayın, avukatınızın birçok davası var ama sizin bir tane davanız  var .

Eğer maddi olanağınız yoksa avukat tutamıyorsanız,  adli yardım bürolarına başvurabilirsiniz. (İstanbul) Adli Yardım Bürosu, bireylerin hak arama özgürlüklerinin önündeki engelleri aşmak ve bu özgürlüğün kullanımındaki eşitliği sağlamak üzere, avukatlık ücretini, yargılama giderlerini karşılama olanağı bulunmayanların avukatlık hizmetlerinden yararlandırılmasını sağlamaktadır. Adli Yardım Bürosu, hafta içi her gün iki şubesi ve merkez bürosuyla hizmet vermektedir. Başvuru sırasında istenen belgeler ;

 1. 1Muhtardan alınacak fakirlik belgesi,
 2. Muhtardan alınacak ikametgah belgesi,
 3. Nüfus cüzdan fotokopisi,
 4. Dava için gerekli belgelerin fotokopisi.

(Bu belgeleri hazırlamadığınız takdirde bu haktan yararlanamazsınız)

İletişim Bilgileri, Merkez Büro,  İstiklal cad. Orhan Adli Apaydın sok. Baro han. Kat: 3/304 Beyoğlu/İstanbul .

Tel: (0212) 251 63 25 (dahili 150-163) Fax: (0121) 293 89 60

Kadıköy (Anadolu Yakası) Şube  Bahariye caddesi 82/7 Kadıköy/İstanbul

Tel: (0216) 414 68 53 Faks: (0216) 414 68 43

Kartal (Anadolu Yakası) Şube  Orhantepe Mahallesi Derya Sokak No:3 Kartal/İstanbul

Tel: (0216) 352 53 93 Tel: (0216) 352 53 95 Fax: (0216) 352 53 90

Bakırköy Şube  Bakırköy Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi 1. kat Bakırköy Tel: (0212) 583 12 33 Faks: (0212) 466 37 77.

İstanbul dışı için savcılığa başvurarak Cmuk’tan avukat talep edebilirsiniz.Savcılığa Muhtardan alacağınız fakirlik belgesi, ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvurarak talebinizi yapabilirsiniz. Ayrıca davayı kendiniz de takip edebilirsiniz. Harçlar ve mahkeme masraflarını kendiniz ödemeniz gerekir.

 1. Veraset işlemleriVeraset ilamı yani Mirasçılık Belgesi, ölen bir kimsenin mirasçılarını ve miras pay oranlarını gösteren belgedir. Miras bırakanın malvarlığına dahil olan hakları üzerinde ölümünden sonra mirasçıları tarafından tasarrufta bulunulabilmesi için alınır. Veraset İşlemleri için ölüm tarihinden itibaren 1 ay içerisinde mahkemeye başvurulmalıdır. Size en yakın mahkemeye başvurabilirsiniz. Veraset ilamı Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılacak olan hasımsız dava ile alınır. Dava için Sulh Hukuk Mahkemesi’ne Veraset Davası Dilekçesi ile başvurmanız gerekir. Bu dilekçeye Nüfus Müdürlüğünden alacağınız  Aile Nüfus Kaydı eklenir (vukuatlı nüfus örneği) .

İlam alındıktan sonra ölen kişiye ait gayrimenkul. var ise gayrimenkulün bulunduğu belediyeye Emlak Beyanı’nda bulunulmalıdır. Veraset ve İntikal Vergisi Beyannamesinin verilmesi gerekir. Veraset ilamı işlemlerini avukatınız yada kendiniz yapabilirsiniz.

Veraset Davası Dilekçe örneği

………….. SULH HUKUK MAHKEMESİ HAKİMLİĞİNE

Davacı             :  (Mirasçılarından herhangi biri olabilir)

(Adresi)

Davalı               : Hasımsız

Dava Konusu     : Veraset İlamı verilmesi istemidir.

Açıklamalar    :

1. Muris (ölen kişinin ad ve soyadı tam olarak yazılır)…./…./…… tarihinde vefat etmiştir.

2. Kendisi……………İli………İlçesi Nüfusuna kayıtlı olup, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği Ek’te

Mahkemenize sunulmaktadır.

3. Murisin mirasçıları …………………………………………’dır.

4. Murisin mirasçılarının ve miras pay oranlarının tevsiki için Mahkemenizde işbu dava açılmıştır.

Deliller               : Nüfus Kayıtları, Tanık ve sair Deliller.

İstem ve Sonuç : Mahkemenizce gerekli yargılamanın yapılarak, tarafımıza Veraset İlamı verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz. Tarih.

Ad ve Soyad                                                                                                                                           İmza

EK    ,      Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

* Dilekçenizin arkasına ukuatlı nüfus kaydı örneğini eklemeyi unutmayınız.

 1. SSK ve Bağkur’dan  ölüm aylığı bağlatılması,

Ölüm Aylığı Hangi Şartlarda Bağlanır ?

a) Malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken, yahut malullük veya yaşlılık aylığı bağlanmasına hak kazanmış olup henüz işlemi tamamlanmamış durumda veya, (Yani emekli yada emekliliğe hak kazanmış )

b) Bağlanmış bulunan malullük veya yaşlılık aylığı, sigortalı olarak çalışmaya başlamaları sebebiyle kesilmiş durumda yahut, (Emekli olmuş ama tekrar çalışmaya başladığı için emekli maaşi kesilmiş)

c) 5 yıldan beri sigortalı bulunup, sigortalılık süresinde en az 900 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş durumdayken ölen sigortalının hak sahibi kimselerine aylık bağlanır.Hak sahipleri , sigortalının eşi, çocukları ile ana ve babasıdır.

Ölüm Aylığı Bağlanması İçin Nereye Hangi Belgelerle Başvurulmalıdır ?

a) Sigortalı olarak çalışıyorken, kaza geçirip hayatını kaybetmişse, aylık bağlama işlemleri, işyerinin  bağlı bulunduğu  Sigorta Müdürlükleri tarafından,

b) Sigortalı olarak çalıştığı işten ayrıldıktan ya da prim ödemesini kestikten sonra  (isteğe bağlı sigorta, topluluk sigortası, tarım sigortası) kaza geçirip hayatını kaybetmişse, aylık bağlama işlemleri hak sahiplerinin ikamet ettiği ildeki sigorta il/sigorta müdürlüklerince yapılmaktadır.

c) Pasif ölüm ilk karar işlemlerinin yetki devri çalışmaları çerçevesinde müdürlüklere devredilmesi nedeniyle Kurumdan aylık almakta iken vefat eden emeklilerin hak sahiplerinin aylıkları sigortalının son işyerlerinin bağlı bulunduğu sigorta il/sigorta müdürlüklerince bağlanmaktadır.

Ölüm aylığı talep belgesi SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) tarafınca hazırlanmıştır. Hak sahiplerinin maaş alabilmeleri için, Tahsis Talep Beyan ve Taahhüt Belgesi ile SGK’na başvuru yapmaları gerekmektedir.  Tahsis ve Talep Beyan Taahhüt Belgesi ile birlikte,

1. Hak sahiplerinin nüfus müdürlüğünden alacakları sigortalının ölüm tarihini ve aile fertlerini gösterir vukuatlı nüfus kayıt örneğini,

2. 18 yaşından büyük hak sahiplerinin ikişer adet vesikalık fotoğraflarının,

3. Eşinin ikişer adet fotoğrafı,

4. 18 yaşından büyük kız çocuklar ile ana ve babaların dolduracakları beyan ve taahhüt belgelerinin,

5. 18 yaşından büyük erkek çocukların öğrenci olduklarını gösterir öğrenim belgelerinin

6. Vesayet veya kayyımlık ilamının eklenmesi gerekir.

Hak sahiplerine aylık bağlanması,

Bağkur için,Ölen sigortalının aylık bağlanmasına hak kazanan hak sahiplerine hesaplanacak aylığın veya toptan ödeme tutarının

Tek eş olması halinde % 75’ i,

Tek eş bir çocuk olması halinde eşe % 50, çocuğa % 25’ i,

Tek eş iki çocuk olması halinde eşe % 50, her bir çocuğa % 25’ ini,

Tek eş iki çocuktan fazla olması halinde eşe 2 pay, her bir çocuğa 1 pay (oranlar % 100’ ünü aşmamak kaydı ile),

Tek eşi ile ana ve babası olması halinde eşe % 75’ i ana ve babaya % 25’ ini aşmamak kaydı ile eşit paylar halinde (eşe 6/8’ i, ana 1/8’ i, baba 1/8’ i ),

Tek eş, bir çocuk ve ana ile babası olması halinde eşe %50, çocuğa %25, ana ve baba %25’i aşmamak kaydı ile (eş 4/8’ i, çocuğa 2/8’ i, babaya 1/8’ i,anaya 1/8’i),

Tek eş, bir çocuk ile ana veya babası olması halinde eşe % 50, çocuğa % 25,  kalan %25’ i ana veya babaya,

İkinci eş olması halinde her eş için 3/8’ i,

Dul eş haricinde, hak sahiplerinin tek olması halinde ise % 25’ idir.

Ancak eş ve çocuklara bağlanacak aylığın, aylığa esas tutarının % 100 ünü doldurması halinde sigortalının bakmakla yükümlü olduğu ana ve babasına aylık bağlanamaz.

Diğer taraftan hak sahiplerine bağlanacak aylıklara esas aylık tutarı, 1.basamağın % 45 inden az olamaz. Bu miktarın, hak sahibi bir kişi ise % 80’ inden 2 kişi ise % 90’ ından iki kişiden fazla ise % 100’ ünden, az aylık bağlanamaz. Bu sınırın aşılması halinde tahsis miktarlarından orantılı olarak indirimler yapılır.

SSK için,Ölüm aylığının hak sahiplerine paylaştırılmasında eş, çocuk, ana ve babalara ödenen aylıklar farklılıklar göstermektedir.

Dul eşe yüzde 50, aylık alan çocuğu bulunmayan dul eşe yüzde 75 oranında aylık bağlanır.

Çocuklara bağlanacak ölüm aylığının oranı her çocuk için yüzde 25'tir.

Anasız ve babasız kalan veya sonradan bu duruma düşen çocuklar ile ana ve babaları arasında evlilik bağlantısı bulunmayan ya da sigortalı babanın ölüm tarihinde evlilik bağlantısı olduğu halde anası sonradan evlenen çocukların her biri için ölüm aylığı oranı yüzde 50'dir.

Sigortalının ölüm tarihinde eşine ve çocuklarına bağlanması gereken aylıkların toplamı, hesaplanan ölüm aylığından aşağıda olursa, artan bölümü hak sahibi durumundaki ana ve babasına eşit olarak ödenir. Ancak, ana ve babanın her birinin hissesi ölüm aylığının tümünün yüzde 25'ini geçemez. Sigortalının ölümü ile hak sahibi eş ve çocuklarına bağlanacak ölüm aylıklarının toplamı, sigortalıya ait ölüm aylığının tutarını geçemez, bu durumda hak sahiplerinin aylıklarından orantılı olarak indirim yapılır.

Kurum ödenmekte olan sosyal yardım zammının aylık tutarı, hak sahipleri arasında eşit olarak paylaştırılarak aylıkları ile birlikte ödenir.

Ölüm Aylığı Hangi Hallerde Kesilir Ve Yeniden Bağlanır ?

Eş:Evlendiğinde ölüm aylığı kesilir. Aylığın kesilmesine neden olan evlenmenin, ölüm veya boşanma nedeniyle son bulması halinde kesilmiş bulunan aylık yeniden bağlanır. Sonradan evlendiği eşinin ölümü nedeniyle, ikinci eşinden de ölüm aylığına hak kazanan dul eşe, bu aylıklardan yüksek olanı ödenir.

Erkek Çocuk:18 yaşını , orta öğrenim yapması halinde 20 yaşını, yüksek öğrenim yapması halinde 25 yaşını doldurduğu, bu yaşları doldurmadan önce öğrencilik niteliğinin kaybedildiği tarihi takip eden dönem başında aylığı kesilir. Aylığı bu yaşları doldurmadan önce kesilen erkek çocukların yeniden öğrenime başlamaları halinde, öğrencilik belgesi ile birlikte yazılı başvuruları gerekir..

Kız Çocuk:Yurtiçi veya yurtdışında sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olarak çalışmaya ve buralardan gelir veya aylık almaya başladıkları ya da evlendikleri takdirde aylıkları kesilir. Aylığın kesilmesine yol açan nedenin ortadan kalkması halinde yeniden aylık bağlanır. Evliliğin son bulması ile kocasından da aylık bağlanmasına hak kazanan kız çocuğa bu aylıklardan yüksek olanı ödenir. Kız çocukların 18 yaşını doldurmaları nedeniyle durdurulan aylıklarının yeniden ödenmeye başlanabilmesi için, Tahsis Talep ve Beyan ve Taahhüt Belgesi doldurularak ikişer adet fotoğrafla birlikte bir dilekçe ekinde Tahsisler Daire Başkanlığına gönderilmelidir. Aylık alma koşullarını yitiren hak sahiplerinin, durumu derhal Kuruma bildirmeleri halinde, varsa diğer hak sahiplerin aylıklarında gerekli yükseltmeler yapılır.

Malul Çocuk:Sigortalının ölümü tarihinde çalışamayacak durumda malül bulunan ve sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan çocukların aylıkları yukarıda belirtilen yaşlara geldikten sonra da kesilmez. Ölüm aylığı bağlanmış bulunan çalışamayacak durumdaki malül çocuklar, Kurumca kontrol muayenesine tabi tutulabilir. Kontrol muayenesi sonucunda malüllük durumuna göre işlem yapılır.

Ana-Baba:Ana ve babaya bağlanan gelir ve aylıklar, bunların sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi çalışmaya başlamaları ya da bu kuruluşlardan gelir veya aylık almaya başlamaları halinde kesilir. Bunun için de yeni durumlarına ait belgelerin bir dilekçe ile birlikte Tahsisler Daire Başkanlığına gönderilmesi gerekir.

Hak sahiplerine toptan ödeme yapılması, Ölüme bağlı toptan ödeme ve ihya

MADDE 36- (Değişik birinci fıkra: 17/4/2008-5754/22 md.) 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılar ile bu Kanuna göre ilk defa aynı maddenin birinci fıkrasının (c) bendi kapsamında sigortalı olanlardan ölen sigortalıların hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanamaması durumunda, ölüm tarihi esas alınmak kaydıyla 31 inci maddenin birinci fıkrasına göre hesaplanan tutar, 34 üncü madde hükümleri dikkate alınarak hak sahiplerine toptan ödeme şeklinde verilir. Hak sahiplerine yapılacak toptan ödemenin toplamı, sigortalıya yapılacak toptan ödeme tutarını geçemez. Bu sınırın aşılmaması için gerekirse hak sahiplerinin hisselerinden orantılı olarak indirim yapılır.

Toptan ödeme yapıldıktan sonra artan tutar olursa sigortalının ölümünden sonra doğan veya soy bağı düzeltilen veya babalığı hükme bağlanan çocuklarına da bu madde hükümlerine göre toptan ödeme yapılır.

(Değişik dördüncü fıkra: 17/4/2008-5754/22 md.) Bu Kanuna göre toptan ödeme yapılarak tasfiye edilmiş süreler, borçlanılarak veya yurt dışı hizmetleri birleştirilerek ya da sonradan hizmet tespiti nedeniyle hak kazanılan sürelerin eklenmesi suretiyle ölüm sigortasından yararlanmak için gerekli prim ödeme gün sayısının tamamlanması halinde, hak sahiplerinin yazılı isteği üzerine 31 inci maddenin ikinci fıkrasına göre ihya edilir. Yukarıdaki süreler, ihya edilen süreye ilişkin tutar dahil her türlü borçların ödendiği tarihi takip eden ay başı itibarıyla bu Kanuna göre aylık bağlanmasında dikkate alınır.

Ölen sigortalı için cenaze masrafı karşılığı verilmesi,

Cenaze masrafı karşılığı, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu ölen sigortalı ile sigortalı olarak çalışmakta veya Kurumdan aylık almakta iken veyahut çalıştığı işten ayrıldığı tarihten sonra bir yıl geçmeden vefat eden sigortalının ailesine yapılan ödemedir. Cenaze gerçek veya tüzel kişiler tarafından kaldırılırsa belgelendirilmesi koşuluyla cenaze masrafı, bunlara ödenir.  Yapılan masraflar bu miktardan az olursa , artan bedel sigortalının ailesine ödenir.

 1.  Zorunlu Trafik Sigortası ve kasko  , Kaza sırasında kazaya neden olan aracın trafik sigortası ve kaskosu varsa bağlı bulunduğu sigorta şirketine başvurarak destekten yoksun kalma  tazminatını alabilirsiniz.  Bu işlemi kendiniz yada avukatınız yapabilir.   ,

Zorunlu Trafik Sigortasının Olmadığı HallerdeGüvence Hesabına Başvurabilirsiniz.   Güvence Hesabı, kapsamında bulunan zorunlu sigortaların sağladığı teminatlara ilişkin bedeni olarak (yaralanma, sakatlık, ölüm gibi) zarar görenlerin tedavi masraflarını karşılamakta ve kaza sonrasında sakat kalma halinde sakatlık tazminatı, ölüm halinde ise ölenin desteğinden yoksun kalanlara destekten yoksun kalma tazminatı ödemektedir.  Hak sahiplerinin,zararı ve tazminat yükümlüsünü öğrendiği tarihten itibaren iki yıl ve herhalükarda 10 yıl içinde bizzat yazılı olarak veya taahütlü mektupla Güvence Hesabı’na başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru Şekli ve Süresi Güvence Hesabı ile ilgili talepler için; söz konusu sigortanın tabii olduğu zamanaşımı süresi içinde yazılı olarak Hesaba başvurulmalıdır.

Başvuru Sırasında İstenen Belgeler Hak sahiplerinin başvuru dilekçeleri ve aşağıda belirtilen belgelerle Güvence Hesabı’na başvurmaları gerekmektedir. 

Ölüm Halinde Gereken Belgeler :

 1. Kaza tespit tutanağı resmi tastikli sureti, (polis tarafından hazırlanmış tutanak)
 2. Olayın mahkemeye intikal etmesi halinde mahkeme kararı,
 3. Ölüm Raporu,
 4. Ölenin mesleği ile gelir durumunu ve desteklik ilişkisini gösterir belge, (Yol kurbanının son maaş bordrosu ve gelir durumunu gösteren belgeler)
 5. Hak sahiplerine Sosyal Güvenlik Kurumlarından gelir bağlanmış ise, bağlama kararı ile bağlanan gelirin peşin değerini gösteren belge, (Ölüm sonrası SSk dan veya başka bir kurumdan maaş bağlandığı takdirde maaş bordrosu)
 6. Aile nüfus kaydı aslı ve veraset ilamı, (Nüfus idaresinden alınan vukuatlı nüfus kaydı örneği ve veraset ilamı)
 7. Kaza ile illiyeti gösteren diğer belgeler. (dava halinde dava dosyasının fotokopisi)

Güvence fonuna kendiniz başvurabilirsiniz, başvuru için gerekli tüm belgeleri gönderdikten sonra size bir numara verecekler ve bu numara ile işlemlerinizi takip edeceksiniz. Bunun için aracı kurumlara bir bedel ödemeniz gerekmiyor.  Unutmayın istenilen belgeleri tam olarak göndermeniz gerekiyor.

İletişim :Harman Cad. Polat Plaza B Blok No:4 Kat:15 34394 Levent/İSTANBUL Telefon : (0212) 324 45 00 Fax : (0212) 324 44 99   www.guvencehesabi.org.tr , guvencehesabi@tsrsb.org.tr

KTK (Karayolu Trafik Kanunu) ve Güvence Hesabı Yönetmeliği’nin 14/b maddesi uyarınca kazaya neden olan aracın işleten ve sürücüsü tarafından ileri sürülecek zararlar Hesaptan karşılanmaz. Güvence Hesabı, ödediği tazminatın tahsili amacıyla KTK’nun 108. ve Güvence Hesabı Yönetmeliği’nin 16.maddesi uyarınca zarar veren aracın işletenine, sürücüsüne,sigortacısına veya sigortacının iflas masasına rücu etmektedir.

 1. Hukuk davası,Kamu davası ile birlikte, kaza tarihinden itibaren  2 yıl içinde maddi manevi tazminat için Hukuk davasının açılması gerekir. Kazayı yapan taraftan maddi ve manevi tazminat almak için süre aşımına dikkat etmek ve yasal süre içinde davayı açmak gerekiyor. Bu davayı da siz yada avukatınız takip edebilir. Bu davada ceza davasının sonucu bekleniyor. Yol kurbanının yaşı, mesleği, kazancı, geride bıraktıkları bilirkişi tarafından hesaplanarak bir tazminat mahkeme tarafından takdir edilerek karar veriliyor. Dava açıldığı zaman sanığın mal varlığını mahkeme aracılığı araştırıp dava dosyasına ekleyin (dava sürecinde genelde tüm mallar devrediliyor ve üzerinde hiçbirşey olmadığı için tazminatı tahsil edemiyorsunuz) Kazaya karışan araca tedbir koydurun, maaş ve harcama belgelerini yine mahkeme aracılığı ile isteyip dosyaya koyun. Maddi tazminat davası sonuçlandıktan sonra 10 yıl içinde tahsil edilmesi gerekir, süre içinde tahsilat yapılmadığı takdirde tazminat hakkı yanar. Sanık 18 yaşını doldurmuş ise, ailesi ödenecek bedelden sorumlu değildir.
 2. Dava sırasında dikkat etmeniz gerekenler,
 3. Davanızı takip edin,
 4. Yapacağınız her itirazı ve talebi yazılı olarak yapın,
 5. Mahkeme sırasında bilgisayar ekranını takip edin ve duruşma tutanakları esastır. Bir yanlışlık yada atlama olduğu takdirde, duruşma sırasında düzeltilmesini isteyin.
 6. Sizin kazanızla ilgili talep edilen cezayı mutlaka okuyun ve emsal davaları araştırın.
 7. Yol durumu, aracın durumu, hız tespiti, alkol veya uyuşturucu tespiti (alkol 3 gün içinde kanda çıkar, uyuşturucu ise kıl kökü testi ile yaklaşık 3 ay içinde kanda tespit edilebilinir) mutlaka isteyin.
 8. En önemlisi, trafik kazaları bir kader değildir, sorumsuzluk sonucu meydana gelmiş bir KAZADIR ve bu kazada bilerek yada bilmeyerek yapılan hatanın cezasının olması gereklidir. Bu nedenle davanızı takip edin ve hakkınız olan cezayı alana kadar da davadan vazgeçmeyin.
 9. Kaybınız çok büyük ve yeri doldurulamaz ama dava sırasında haklı iken haksız yere düşebilirsiniz. Acınızı yaşarken suçlu duruma düşebilirsiniz. Dava sırasında sakin olun ve düşünmeden önce düşünün. Fevri olmak, kaba olmak, bağırıp çağırmak haklıyken haksız duruma gelmenize neden olacaktır. Hukuk kuralları çerçevesinde hakkınız olanı talep edin. Biz inanıyoruz ve hakkımız olanı talep ediyoruz, bunu da mutlaka başaracağız.
 10. Yargıtay,(temyiz) bağımsız mahkemelerin yargılamalarının sonucunda aldıkları kararların yasalara uygunluğunu denetler.Ceza yada hukuk davası sonucu karara itiraz edebilirsiniz. Mahkeme tarafından gerekçeli karar elinize geçtikten itibaren mahkeme başkanlığına vereceğiniz bir dilekçe,karara gerekçelerinizi ekleyerek itiraz edebilir ve dava dosyasını yargıtaya gönderebilirsiniz. Yargıtayda dosya ve karar incelenip, bozulabilir ve davanın yeniden görülmesi için tekrar mahkemeye iade edilir.

Yargıtaya gönderilen ceza dosyasının aşamaları,

 1. Ceza dosyası yerel mahkemeden sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına gelir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığında dosya kayıt edilir ve bir tebliğname numarası alır. Dosyanın takibi alınan tebliğname  numarası  üzerinden yapılır. Dosya inceleme sırasını beklemek üzere arşive gönderilir. Sırası gelen dosya Cumhuriyet savcısına tevzi edilir. Yargıtay Cumhuriyet savcısı dosyayı inceledikten sonra tebliğname ile birlikte ilgili Yargıtay ceza dairesine teslim edilir.
 2. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığından ilgili ceza dairesine gelen dosya kayıt edilir ve daire esas numarası alır. Dosyanın takibi bu numara üzerinden yapılır. Kaydı yapılan dosya ön incelemesi yapıldıktan sonra ilgili bölüme teslim edilir. Ön incelemeden duruşmalı olarak ayrılıp gönderilen dosya duruşma memuruna iletilir. Duruşma memuru dosyaya duruşma tarihini ve duruşma saatini verir ve dosyayı tebligatı yapılmak üzere tebligat memuruna gönderir.
 3. Tebligat memuru dosyanın tebligatını hazırlar ve dosyayı sırasını beklemek üzere tevzi bölümüne teslim eder. Tevzi memuru ilgili dosyayı ilgili tetkik hâkimine teslim eder.
 4. Tetkik hâkimi dosya incelemesini yapar, müzakere sonrasında müzakerede karara bağlanan dosyaları karar bölümüne teslim eder.
 5. Karar memuru dosya karar numarasını verir. Karar numarası verilen dosyanın ilamı ilam memuru tarafından yazılır.  İlamı yazılan dosya kontrol edilip onaylanmak üzere ilam memuru tarafından yazı işleri müdürüne teslim edilir.
 6. Yazı işleri müdürü ilamı kontrol eder ve onaylama işlemini yapar. İlam onay işlemi yapılan dosya kapatılmak üzere posta bölümüne teslim edilir.
 7. Posta memuru dosyayı kapatır ve yerel mahkemesine gönderilmek üzere Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına teslim eder. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı dosyayı yerel mahkemesine postalar.

Yargıtaya gönderilen hukuk dosyasının aşamaları,

 1. Hukuk dairelerinde yerel mahkemeden gelen dosya kayıt edilir ve daire esas numarası alır. Dosyanın takibi esas numarası üzerinden yapılır Kayıt edilen dosya ön incelemesi yapılmak üzere ilgili tetkik hâkimine gönderilir. Ön inceleme ile görevli hâkim tarafından dosya ön inceleme sonucuna göre ilgili birimlere gönderilir.
 2. Ön incelemeden duruşmalı olarak ayrılıp gönderilen dosya duruşma memuruna iletilir. Duruşma memuru dosyaya duruşma tarihini ve duruşma saatini verir ve dosyayı tebligatı yapılmak üzere tebligat memuruna gönderir.
 3. Tebligat memuru dosyanın tebligatını hazırlar ve dosyayı sırasını beklemek üzere tevzi bölümüne teslim eder.
 4. Tevzi memuru ilgili dosyayı ilgili tetkik hâkimine teslim eder. Tetkik hâkimi dosya incelemesini yapar, müzakere sonrasında müzakerede karara bağlanan dosyaları karar bölümüne teslim eder.
 5. Karar memuru dosya karar numarasını verir. Karar numarası verilen dosyanın ilamı, ilam memuru tarafından yazılır. İlamı yazılan dosya kontrol edilip onaylanmak üzere ilam memuru tarafından yazı işleri müdürüne teslim edilir.
 6. Yazı işleri müdürü ilamı kontrol eder onaylama işlemini yapar. İlam onay işlemi yapılan dosya kapatılmak üzere posta bölümüne teslim edilir.
 7. Posta memuru dosyayı kapatır ve yerel mahkemesine postalar.
 8. Bu süreç oldukça uzun bir süredir.

 İnternet sayfasından Dosya Sorgulama nasıl yapılır? 

Yargıtay internet sayfasından dosya sorgulama yapabilirsiniz.  http://www.yargitay.gov.tr/ Dosyaya ilişkin yerel mahkeme bilgileri (Mahkeme Adı, Esas ve Karar numarası ölçütlerinden en az iki tanesi girilerek) ya da Yargıtay bilgileri (Daire Adı ve Esas Numarası) girilerek arama yapılabilir.

İnternet sayfasından Emsal Karar Arama nasıl yapılır? İlgili dairelerce emsal kabul edilerek sisteme dâhil edilen kararlar arasında; ‘’Doküman içeriğine’’, ‘’Daire’’, ‘’Dairenin esas numarasına’’, ‘’Dairenin karar numarasına’’, ‘’Dairenin karar tarihine’’, ‘’ilgili kavramlara’’ ve ‘’ilgili mevzuat’’  alanlarından en az birisine ait  bilgi girilir ve ‘Ara’ düğmesine basılarak arama yapılır. Arama sonucunda ekranın alt tarafında görüntülenen sonuçlardan istenilen karar üzerine tıklanarak tüm karar metnine erişilebilir. Daha belirgin ölçütlerle arama yaparak emsal kararlara ulaşmak için ‘’Detaylı Arama’’ düğmesine basılarak açılan ekran kullanılır.

 1. Psikolojik destek .Ölüm demek çaresizlik demek.Kaza haberini almanız ile birlikte tüm hayatınız değişiyor. İçinize çöek acı, bundan sonra sizinle birlikte yaşamaya devam ediyor. Bu acı ile birlikte yaşamayı öğreniyorsunuz. İlk şok dalgası, taziye ziyaretleri, ne yapacağınızı bilmeden dolaşmak ve derin bir boşluk duygusu sizi sarıyor.  Acının oturması ve özlemin başlaması 6 aydan sonra daha çok kendini hisstetirmeye başlıyor.. İlk şok, yapılacaklar, çaresizlik, gelenler, gidenler, evin içindeki kalabalık. Ama bir süre sonra akşam olunca sessizlik çöküyor. Kalıyorsunuz kendi kendinizle. Nereye giderseniz gidin, kendinizi de götüreceksiniz nasılsa. Her yer dar gelir, hiçbir yerde oturamazsınız. Sıkıldığınızda çıkın, zorlamayın kendinizi, ağlayın. Hem de çok ağlayın, utanmayın ağlamaktan, sıkmayın kendinizi ağlamayacağım diye, acınızı yaşayın. Sakın ertelemeyin, sonrası daha ağır sonuçlar veriyor.  Her insan acısını farklı şekilde yaşıyor. Özlem çok zor, bir kere sesini duysam yada bir kere koklasam diyorsunuz ama olmuyor Keşke olsa, bir kere görebilsek...Biz Suat’ı sanki sefere gitmiş ve bizi gittiği yerde bekliyor olarak düşünüyoruz. Ama bu sefere Suat istemeden gitti. Mümkünse profesyonel bir yardım alın.Psikolg yada psikiyatrist bu dönemi atlatmanızda size yardımcı olacaktır. Bu konuda ücretsiz hizmet veren yerler de var. Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı iseniz hastanelerin psikiyatri servisleri size yardımcı olacaktır.  Sosyal Hizmetlerin ve belediyelerin psikologları da hizmet vermektedir. Ama burada en büyük görev size düşüyor. Sizin ayakta olmanız ve sağlam durmanız  gerekiyor. Derler ya gidene mi zor, kalana mı?