Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Trafik Kazasında Oğlu Ölen Babanın Hukuk Zaferi

Sakarya D-100 Karayolu'nda yedi yıl önce meydana gelen trafik kazasında kusurlu görülen Karayolları Genel Müdürlüğü, 53 bin 400 lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

12 Eylül 2005 tarihinde D-100 Karayolu'nun Hüseyinşeyh Köyü kesiminde meydana gelen kazada, Karayolları Genel Müdürlüğü mahkemece kusurlu bulunarak tazminata mahkum edildi. Kararın Türkiye'de bir ilk olduğu ve emsal teşkil edeceği ifade edildi.
Kazada, Hendek istikametine seyir halinde bulunan Mustafa Torunoğlu idaresindeki 54 DP 749 plakalı otomobil, yola daha önce sızdığı iddia edilen yağ tabakasının üzerinden geçerken kayarak karşı şeritten Düzce istikametine giden İlhan Menge idaresindeki 16 YJ 277 plakalı otomobile çarpmış ve şarampole yuvarlanmıştı. Araçta bulunan 10 yaşındaki Mehmet Torunoğlu'nun yaşamını yitirdiği kazada, sürücüler yaralanmıştı.
Mehmet Torunoğlu, kazada kusurlu görüldüğünden yargı süreci başladı. Dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu bir kişinin ölümüne, bir kişinin de yaralanmasına sebebiyet verdiği gerekçesiyle Torunoğlu hakkında Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde kamu davası açıldı.
Görülen davada mahkeme heyeti oy çokluğu ile olayda yaralanan Mengi'nin şikayetçi olmaması, olayda ölenin sanığın oğlu olması, kişisel ve ailevi durumu açısından sanığın mağduriyetinin olacağından ceza verilmesine yer olmadığına hükmetti.
Mahkeme heyetinde karşı oy kullanan üyenin, "Kazanın D-100 karayolu üzerinde bulunan 40 metre çapındaki yağ birikintisinden dolayı meydana geldiği, sanığın kullandığı aracın bu yağ birikintisi nedeniyle kontrolden çıktığı anlaşılmaktadır" şeklindeki yazısının da eklendiği karar, Yargıtay tarafından bozuldu.
Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yeniden görülmeye başlanan davanın seyrini değiştiren rapor, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'nden geldi. Raporda, "Sanık sürücü, devlet karayolunu takiben normal olarak seyir etmektedir. Yol yüzeyinde bulunan yağ akıntısı üzerinden geçtiği sırada kayarak sol şeride geçmiştir. Sol şeride geçmesinin nedeni yol yüzeyi üzerinde kaygan zemin oluşturan yağ tabakasıdır" denildi.
Trafik tutanaklarında ve bilirkişi raporlarında kusurlu gösterilen Mustafa Torunoğlu, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi'nin kazaya yola sızan yağ tabakasının sebep olduğunu içeren raporuyla aklandı. Mahkeme heyetinin sanık Torunoğlu hakkında verdiği beraat kararını Yargıtay'ın da onaylamasıyla, kazada oğlunu kaybeden Mustafa Torunoğlu, kusurlu olan Karayolları Genel Müdürlüğü'ne karşı hukuk mücadelesi başlattı.
HUKUK MÜCADELESİ BAŞLATTI
Avukat Ahmet Ay'ın aileye tazminat talebi ile duruşma istemi Sakarya 1. İdare Mahkemesi tarafından kabul edilerek görüldü.Mahkeme, Karayolları Genel Müdürlüğü'nü, kazada ölen Mehmet Torunoğlu'nun anne ve babasına 20'şer bin lira, iki kardeşine de 5'er bin lira manevi, kazada hasar gören otomobil için de 3 bin 400 lira maddi tazminat ödemeye mahkum etti. Ayrıca, kusurlu olduğu gerekçesiyle sigorta şirketinden de tazminat alamayan Mustafa Torunoğlu'nun sigorta şirketi hakkında açtığı tazminat davasında Hendek Asliye Hukuk Mahkemesi, sigorta şirketinin 8 bin 954 lira tazminat ödemesine hükmetti. Danıştay her iki kararı onayladı
4 Mart 2012 www.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com