Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Trafik kazalarına “affeden yol”

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), “makul düzeydeki” taşıt ve sürücü kusurlarından kaynaklanan kazalarda zararın en aza indirilmesi için “affeden yol” uygulamalarını hayata geçiriyor.

Bu kapsamda yollara otokorkuluklar, acil kaçış rampaları, temiz yol kenarı bölgeleri inşa eden kurum, geçen yıl 1805 projenin "affeden yol" niteliğinde olup olmadığını kontrol ederek hizmete açtı.
AA muhabirinin KGM'den aldığı bilgiye göre, "affeden yollar" uygulaması ile sürdürülebilir karayolları güvenliği kapsamında yol kullanıcılarının ve taşıtların "makul düzeydeki" hataları telafi edilerek kaza kayıplarının en aza indirilmesi hedefleniyor.
Trafik güvenliği kapsamında geçen yıl 125 kaza kara noktasında iyileştirmeye gidilirken, 215 sinyalize kontrollü kavşak inşa edildi. Yaklaşık 23 milyon 328 bin metrekare yatay ve 160 bin metrekare düşey işaretleme, 2 bin 579 kilometre de otokorkuluk yapıldı.
KGM bu yıl "affeden yol" uygulamaları kapsamında 130 kaza kara noktası ile 105 sinyalize kavşağın iyileştirmesini tamamlayacak. Kurum bu yıl ayrıca 24 milyon 940 bin metrekare yatay ve 156 bin metrekare düşey işaretleme yapacak, 2 bin 250 kilometre otokorkuluk inşa edecek.
BÖLÜNMÜŞ YOLLAR KAZALARDA ÖLÜM ORANINI YÜZDE 50 AZALTTI
Yol kullanıcılarının makul düzeydeki sürüş ve davranış hatalarını telafi ederek, kazaları en aza indirmeyi hedefleyen "affeden yollar"ın yaygınlaştırılması için çalışma yürüten Kurum, 2012 yılında "affeden yol" esasına dayalı toplam 1805 projenin kontrolünü tamamlayarak hizmete açtı.
Türkiye'deki karayolu ağının fiziki ve geometrik standartlarının daha iyi duruma getirilmesiyle bütün kazaların önlenebileceğini beklemek mümkün olmamasına rağmen bu iyileştirme, trafik kazalarının önüne geçilmesi için yapılması gereken temel çalışmalardan biri olarak görülüyor. Kazaların önlenmesinde bu unsurun yanında eğitim, denetim ve acil yardım da etkin rol oynuyor.
Öte yandan KGM tarafından hizmete sunulan yaklaşık 23 bin kilometrelik bölünmüş yol ağı sayesinde ölümlü kazalar yüzde 50 oranında azaldı.
2 Haziran 2013 www.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com