Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Kazada Ölen Eşi ve Yaralanan Oğlu İçin Sigortadan 176 Bin Lira Tazminat Kazandı

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde 3 yıl önce meydana gelen trafik kazasında eşi ölen, oğlu da ağır yaralanan Veli Bayır, sigorta şirketine açtığı tazminat davasını kazandı. Mahkeme, sigorta şirketinin 176 bin lira ödemesine hükmetti.
25 Ağustos 2008 günü Omurtak Caddesi üzerinde meydana gelen kazada, yolun karşısına geçmek isteyen 38 yaşındaki Hülya Bayır ve o zaman 14 yaşında olan oğlu Baran Bayır'a, yarış yaptığı iddia edilen A.E. yönetimindeki 34 AT 5349 plakalı otomobil çarptı. Kazada Hülya Bayır olay yerinde yaşamını yitirirken, oğlu Baran Bayır ağır yaralandı. Baran Bayır tedavisinin ardından iyileşirken, otomobil sürücüsü A.E., 'Ölüme ve yaralamaya sebep olma' suçundan 5 yıl 6 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.
BABA, SİGORTA ŞİRKETİNE DAVA AÇTI
Eşi ve oğluna çarpan sürücünün kullandığı otomobilin sigorta poliçesini inceleten Devlet Demir Yolları'nda memur olarak çalışan Veli Bayır, şirketinin kendisine ölüm durumunda para ödemesi gerektiğini fark etti. Ancak sigorta şirketi ödenecek tazminat tutarının 4 bin 499 lira 30 kuruş olarak belirleyince, Veli Bayır mahkemeye başvurdu. 3 yıl süren davanın ardından Çorlu 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi, sigorta şirketinin ölüm ve yaralanmadan dolayı Bayır ailesine faiziyle birlikte 176 bin lira tazminat ödemesine karar verdi.
'SİGORTA ŞİRKETLERİ PARA ÖDEMEK İSTEMİYOR'
Hukuki süreç için büyük mücadele verdiğini ve 3 yıl süren davanın sonuçlandığını belirten Veli Bayır şunları anlattı:
"Mahkeme, sigorta şirketinin 150 bin lirayı tarafıma, 26 bin lirasını da yaralanan oğluma olmak üzere toplam da 176 bin lira tazminat ödemesine karar verdi. Hukuki süreç için büyük mücadele verdim ve kazandım. Çünkü maddi imkanım vardı, avukat tutabildim ve dava açmak için gerekli 11 bin 500 lirayı yatırabildim. Peki maddi imkanı olmayanlar ne yapacak. İşte sigorta şirketinin de istediği budur. Çünkü ödeyeceği tazminatın çok cüzi bir miktarını ödeyip geri kalanı da kasasında kalacaktır. Bizler arabalarımızı zorunlu Mali trafik sigortası yaptırırken neden poliçelerin altında gerekli açıklayıcı bilgiler yok. Hukuka aykırı gereksiz bahaneler bularak tazminat ödememek için ellerinden geleni yapıyorlar. Ben ve benim gibi olan binlerce mağdur insan var bu ülkede. Bizler bunları hak etmiyoruz. Diğer bir çok sigorta şirketi tazminatı öderken, yabancı kaynaklı sigorta şirketleri kendi ülkelerinde yapmadıkları uygulamayı bizim ülkemizde yapıyorlar. Yanlış uygulamalarından dolayı yüce mahkemelerimizi neden meşgul ediyorlar. Sesimizi duyun artık ve bizler zaten yakınlarımızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşarken bir de sigorta şirketleri tarafından üzülüyor ve mağdur ediliyoruz." - Tekirdağ / Çorlu
8 Aralık 2011 www.haberler.com

Pzr, 12/11/2011 - 09:11 tarihinde Site Yönetimi gönderdi

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com