Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Gözünü Kaybettiği Kazayı, Parasızlık Yüzünden Mahkemeye Taşıyamıyor

Ekim ayı itibariyle yürürlüğe giren Yeni Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun (HMK), 120'nci maddesine göre, dava açabilmek için dava masrafları peşin yatırılması gerekiyor. Sakarya'da trafik kazasında bir gözünü kaybeden Emrah Çetinkaya, (24) gözünü kaybetmesine sebep olduğunu iddia ettiği sürücü hakkında 750 lira mahkeme masrafını peşin ödeyemediği için davacı olamıyor.

Bir fabrikada kaynakçılık yaparak geçinen Emrah Çetinkaya'nın hayatı, geçirdiği trafik kazasıyla altüst oldu. Eşinin engelli olan kız kardeşini motosikletle okuldan almaya giderken yolda M.K'nın kullandığı aracın altında kaldı. 3 gün yoğun bakımda yaşam savaşı veren Emrah Çetinkaya, sol gözünü kaybetti. Çarpan kişi 2 gün gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Gözünün kör olmasına sebep olan kişiden davacı olmak isteyen Çetinkaya, 750 lira mahkeme masrafını karşılayamadığı için davacı olamadı. Çetinkaya'ya bir kötü haber de işyerinden geldi. Bir gözü görmemesi sebebiyle fabrikadaki işine de son verildi.
Kazanın 22 Kasım'da meydana geldiğini ve tüm hayatını alt üst ettiğini belirten Emrah Çetinkaya, en çok ise kendisini bu hale getiren kişiden parası olmaması sebebiyle davacı olamamasına üzüldüğünü söyledi. Çetinkaya, "Kendi halimizde geçinip gidiyorduk. Çok şükür bir sıkıntımız yoktu. Evimin kirasını, elektrik ve su paramı ödeyebiliyor, ailemin geçimini sağlıyordum. Ancak kaza hayatımı mahvetti. Hem sağlığımdan hem de işimden oldum. Halen kafatasım çatlak ve iyileşme sürecindeyim. 1 ayı akın zamandır çalışamıyorum. Borç alarak geçinmeye çalışıyoruz. Bana çarpan kişi bir gün bile arayıp sormadı. Beni daha da üzen o kişiden davacı bile olamadım. 750 lira mahkeme masrafı karşılayamadığım için dava açamadım. Bir çare bulamıyorum. Düşün düşün nereye kadar. Öyle düşünüyorum. Doktor moralini yüksek tut diyor, ben nasıl moralimi yüksek tutayım. Her şey üst üste geliyor." diye konuştu.
"ÇARESİZ KALMAK ÇOK ZOR"
Emrah Çetinkaya'nın eşi Neslihan Çetinkaya'da, eşini çaresizliğine çok üzüldüğünü ifade etti. Çetinkaya, şöyle konuştu: "Eşimi bu hale getiren adamsa 'geçmiş olsun' bile gelmedi. 750 lirayı toplayamadığımız için dava açamadık. Bu şekil çaresiz bekliyoruz. Yapacak hiçbir şey yok. Dava açsak belki bir şekilde rahatlayacağız. Kazanırız kazanamayız bilmiyorum ama en azandan rahatlamış olacağız. En azından eşim bu kadar kahrolmayacak, bu kadar çok düşünmeyecek. Düşündükçe başı daha çok ağrıyor. Çarpan kişiye hakkımızı helal etmiyoruz. Çocuğumun da psikolojisi bozuldu. 2 gün basanın kucağına gitmedi. Bir çocuğumuz var, evimiz kira. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Eşimin de çalışamaması sebebiyle çok zor durumdayız. Hem eşimin hem de benim ailemin de durumu kötü onlarda bize yardımcı olamıyor."
3 POcak 2011 ww.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com