Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

FEVR – Belçika, 21 Mart 2012

  FEVR                                                                                          

Tüm Trafik Çarpışmaları Yol Mağdurları Organizasyonları olarak 14 Mart 2012 tarihinde meydana gelen trafik çarpışması  kazazedeleri ile ailelerine sabır ve acil şifalar diliyoruz. Ayrıca acil servis çalışanlarına da teşekkür ediyoruz. 14 Mart 2012 tarihinde İsviçre'de meydana gelen ve 22'si çocuk 28 kişinin ölümüne, pek çok insanın da yaralanmasına yol açan trafik kazasının haberleri dünya çapında yankı buldu.
Özellikle kazanın meydana geldiği İsviçre ile civar ülkeler olan Hollanda ve Belçika'daki reaksiyon dikkat çekecek derecede önemlliydi. Dakikalar süren sessiz saygı duruşları, kiliselerde hayatını kaybedenleri anmak için çalınan çanlar, yarıya indirilen bayraklar…
Ne var ki bu sadece Avrupayı ilgilendiren  bir trajedi değil,  dünya çapında komisyonları ve parlamentoları harekete geçirmemizi, tüm dünyada haber ajanslarını ayağa kaldırmamızı gerektiren bir durum.
Federayonumuz FEVR (Avrupa Trafik Mağdurları Federasyonu) sadece Avrupa ile sınırlı kalamayan bir ölçekte trafik  mağdurlarına danışmanlık ve destek hizmeti sağlamaktadır. Kampanyalarımızla trafikteki olası riskleri azaltmak, küresel ölçekte benzer hedefler doğrultusunda çalışmalar yapan kuruluş ve organizasyonlar ile işbirliklerini güçlendirmek yönünde çalışmalar  yürütmekteyiz. Federasyonumuz 17 avrupa ülkesince temsil edilmektedir.
Şemsiyemiz altındaki üye organizasyonlarımız kanalı ile FEVR'in gayesi kazazade ailelere destek sağlamak, onlara ihtiyaçları olan bilgilendirme hizmetini sağlamaktır. 20 yılı aşkın süredir bu gaye doğrultusunda hizmet vermekteyiz.
Medya bu konuyu bir süre geçtikten sonra rafa kaldıracak olsa bile FEVR olarak biz ve üye kuruluşlarımız yine burada sizleri anlıyor ve size hizmet vermek için hazır bekliyor, trafik kazalarına mani olmak için çalışmalar yürütüyor olacağız.
Bu kazadaki trajedi tarif edilemez boyutta, ölen pek çok çocuk trajedi boyutunu arttıran bir unsur doğal olarak. Ancak bu şok, korkunun ortaya çıkardığı bir şeyler yapmalıyız fikri ve bu konuda artan bilinç bizleri bu durumun düzeltilebileceği yönünde umuda sevketti.
Ne var ki FEVR olarak vurgulamak durumundayız ki her yıl
Avrupa'da 15 yaş altında bulunan 1100 çocuk trafik kazalarında hayatını kaybetmektedir.
100.000 çocuk ise ciddi bir şekilde yaralanmaktadır.
Dünya çapında trafik kazalarında ki “ bu sadece yollarda araçların çarpışması sonucu meydana gelen kazaları içermekte” hayatını kaybeden 1,3 milyon insanın 5'te 1'i yaşı 15'in altında olan çocuklardır.
Bu korkunç rakamların gündeme gelmemesinin, medaya da haber olmamasının ve politikacıların ilgisini çekmemesinin tek nedeni kazaların bireysel olarak meydana gelmesi, can kaybının fazla olduğu trafik kazalarının nadiren olmasıdır. FEVR olarak teklifimiz, bundan sonra trafik kazası sonucu hayatını kaybeden her 20 insan için 1 dakikalık saygı duruşu yapılsın. İşte o zaman gerçek manzara ortaya çıkmış olacaktır.
En son meydana gelen trajedi de ortaya çıkarmıştır ki her ne olursa olsun, ister okul yolunda ya da herhangi bir istikamete tek tek giderken olsun, ister topluluk halinde giderlerken olsun çocuklarımızı güvene almak için gereken her adımı ivedilikle atmak durumundayız. Gelin dünya çapında trafik kazalarında hayatını kaybeden ya da sakat kalan tüm çocuklar ve tüm insanlar için güçlü şekilde sesimizi çıkaralım.
Bu trajedi bir kez daha kaza sonrası işlemlerin bir düzene sokulması gerektiği konusunda herkesi fikir birliğinde buluşturmuştur. Şu anda kazazedelerin ailelerinin bu kazasının nedenleri ve alınacak önlemler konusunda yeterli bilgiye ulaşabilmeleri gelecekte bu durumların yaşanmaması için acı da olsa bir fırsat sunmaktadır.
Hepsinden önemlisi bu sonuçları çok ağır trajediyi 10 yıllık Yol Güvenliği Eylem Planı'nın en çabuk şekilde uygulamaya konulabilmesi için bir fırsat olarak görebilmektir. Ancak bu sayede her yıl hayatını kaybeden 1,3 milyon insanın (ki bu rakam günde 35.000 kişiye denk gelmektedir) hayatını kurtarabilir, yakın çevrelerinin yaşadığı akıl ötesi dramın da önüne geçebiliriz.
FEVR Başkanı Jeannot Mersch,
"Bu çok ani ve bir çok insanın içine dokunan, geride kalanları da ömürleri süresince etkileyecek kayıplar için üzüntülerimi ve başsağlığı dileklerimi en derin saygılarımla ifade etmek istiyorum. Fakat şunu da ifade etmek isterim ki hergün 27 avrupa ülkesinde 100 civarı ölümlü trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazaların bir çoğunda çocuklar maalesef hayatlarını kaybetmektedirler. Bu aileleri unutmayalım. Kazalar sonucu çok kötü şekilde yaralanarak hayatları boyunca kalıcı sakatlıklar ile yaşamak zorunda kalan insanları unutmayalım.
İletişim, Jeannot Mersch - president@fevr.org    www.fevr.org
Fevr Hakkında  
FEVR, ulusal düzeyde çalışmalar yürüten benzer amaç altındaki organizasyonların oluşturduğu bir şemsiye organizasyonudur. Avrupa ve Avrupa dışı ülkelerden üyeleri vasıtası ile trafik kazalarını azaltmayı, kazazede ve ailelerine hukuki, psikolojik destek sağlamayı, kazaların önlenmesi konusunda halkı ve politikacıları bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır. FEVR ayrıca bu konuda çalışmalar yürüten dünya çapındaki diğer organizasyonlar ile de işbirliği halindedir.
FEVR bu statüsü ile BM (Birleşmiş Milletler) tarafından STK (Sivil Toplum Kuruluşu) olarak tanınmakta, BM'nin bu konu üzerine çalışan birimleri ile ortak projeler yürütmektedir.
FEVR ayrıca WHO (Dünya Sağlık Örgütü) nun 2004 yılında gerçekleştirdiği Yol Güvenliği İşbirliği Forumu katılımcıları arasında yer almıştır. FEVR bunun yanı sıra her yıl Kasım ayının 3. pazar günü Dünya Trafik Mağdurlarını Anma günü etkinliklerini de gerçekleştirmektedir. Ayrıntılı bilgi için http://wdor.org/ u ziyaret edebilirsiniz.

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com