Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Emniyet Kemeri Takma Zorunluluğu

Kolluk kuvvetleri ile ticari araç sürücülerinin trafikte emniyet kemeri takmama muafiyeti bitiyor.Taksi ve otobüs sürücüsü de kemer takacak
Karayolları Trafik Yönetmeliği`nde yapılacak değişiklikle polis ve asker ile şehir içinde taksi, dolmuş ve otobüs sürücüleri kemer takacak. Kemersiz, polise yakalanan 72 TL ceza ödeyecek.
"Trafikte herkes aynı"
Başbakan Tayyip Erdoğan Erdoğan`ın 30 Mayıs 2012`de Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu 3`üncü toplantısındaki, "İster bakan, ister sokaktaki herhangi bir vatandaş, trafik kuralları karşısında herkesin hükmü aynıdır" sözlerinden sonra harekete geçildi. Emniyet Genel Müdürlüğü, 18 Temmuz 1997`de yayınlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği`nin, "Sürücülerin ve yolcuların koruyucu tertibat kullanma mecburiyeti"ni düzenleyen 150. maddesinde değişiklik yapılması için düğmeye bastı. Emniyet kemerindeki "imtiyazın" kaldırılması Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı`na da girdi. 10 yıllık Eylem Planı`nda, "Güvenlik nedeniyle yetkili kurumlarca alınan tedbirler dışında; trafik kurallarına uyma konusunda herkes eşit olacak, kamu vicdanını rahatsız edecek farklı uygulamalardan kaçınılacak ve emniyet kemeri kullanımındaki muafiyetler kaldırılacaktır" denildi.
Uymayana ceza yazılacak
Karayolları Trafik Yönetmeliği`nde yapılan değişiklik önümüzdeki günlerde Resmi Gazete`de yayınlanarak yürürlüğe girecek. Değişiklikle birlikte görevli olsa dahi emniyet kemeri takmayan genel kolluk (askerpolis) görevlilerine, şehir içlerinde yolcu taşımacılığı yapan taksi, dolmuş, otobüs (belediye-özel halk otobüsü) sürücülerine Trafik Kanunu`nun 78/1-a maddesi uyarınca 72 TL ceza kesilecek.
Cumhurbaşkanı, Başbakan, gibi devlet büyüklerinin güvenliğini sağlayan koruma ekipleri de emniyet kemeri takacak. Karayolları Trafik Yönetmeliği`nin 150. maddesi revize edilecek. Değişiklikten sonra emniyet kemeri takmayan herkese ceza yazılacak.
İstanbul Ajansı Haber Merkezi                                                                                          11.09.2012

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com