Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Bisikletli Baysal’ın davasında “bilinçli taksirle ölüme sebep vermek” suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Hasan Berk Baysal adlı bisikletlinin, Konya-Ankara karayolunda otomobil çarpması sonucu ölümüne ilişkin şoför Uğur Küçük'e "Bilinçli taksirle ölüme sebep vermek" suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Ankara 5. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Baysal'ın yakınları ile tarafların avukatları katıldı.

Duruşmada tanık olarak dinlenen tanık Uğur Sertyeleser, olay gecesi Uğur Küçük'ü aracının içinde alkol alırken gördüğünü ve sanığın kendisine 'Tüp paramı ver, seni Gölbaşı'na bırakayım' dediğini söyledi.

Gece servisi kaçırdığı için mecbur araca bindiğini savunan Sertyeleser, şunları kaydetti:

"Uğur, alkollüydü. Aracına binmek istemedim ancak ısrarı ve geç olması sebebiyle araca binmek zorunda kaldım. Başka araç olmadığı için can güvenliğimin tehlikede olduğunu bile bile araca bindim. Uğur, bana 'Burada bir kulüp var, gidelim' dedi. Ben gitmedim, Uğur da sinirlenerek beni Ankara çıkışındaki bir petrolde bıraktı. Beni bıraktıktan sonra nereye gitti, ne yaptı bilmiyorum."

Baysal'ın yakınlarının avukatı Erdem Eren, sanık Küçük'ün asli ve tam kusurlu olduğunun savcılık ve Adli Tıp raporlarında ortaya konulduğunu belirtti.

Sanık avukatı Gürcan Kale ise müvekkilinin, soruşturmanın genişletilmesi için keşif talebi ve sanığın olay gecesi aldığı alkolün hareketlerinin üzerindeki etkisi için uzman bilirkişi raporu alınması talebinde bulundu. Kale, Adli Tıp Kurumu raporundaki aleyhte olan hususlarla dinlenen tanık beyanını da kabul etmediklerini söyledi.

Cumhuriyet Savcısı Zekai Yusuf Sarıbay, keşif talebini, kaza tespit tutanağı, bilirkişi raporu, Adli Tıp Kurumu Trafik İhtisas Dairesi Raporu ve dosyadaki olay yeri fotoğraflarını göz önünde bulundurarak reddetti. Sarıbay, alkolün etkisine ilişkin talebin ise sanığın alkollü olduğuna dair beyanları ile ortada olduğu ve kesin bir ölçüm bulunmadığı için rapor alınmasını mümkün olmadığı için talebin reddine kara verdi.

Savcı Sarıbay, esas hakkındaki görüşünde, sanığın kazanın oluşmasında tam ve kusurlu olduğunu, Hasan Berk Baysal'ın bulunmadığını ifade ederek, "Bilinçli taksirle ölüme sebep vermek" suçundan 2 yıl 8 aydan 9 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı Kale, müvekkilinin adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verilmesini istedi.

Hakim Bülent İlkılıç, sanığın kaçma şüphesinin devam ettiğini belirterek talebi reddetti.

Hakim İlkılıç, sanığın Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi aracılığıyla esas hakkındaki savunmasının alınması için Elmadağ Kapalı Ceza İnfaz Kurumuna yazı yazılması ve sanık avukatının esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için süre vererek, duruşmayı erteledi.