Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Adana’da Genç Kızın Trafik Kazasında Ölümü Davası

Adana'da, alkollü olarak kullandığı otomobilde bulunan genç kızın trafik kazası sonucu ölümüne neden olduğu iddia edilen sanık ve olaydan önce genç kıza cinsel saldırıda bulunduğu öne sürülen sürücünün kardeşinin yargılanmalarına başlandı.

Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın duruşmasında, Adana Olgunlaşma Enstitüsü Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencisi Demet Kürdoğlu'nun (18), trafik kazasında ölümüne neden olduğu iddia edilen tutuksuz sanıklar İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Mahmut Kemal Atvur (23), genç kıza cinsel saldırıda bulunduğu öne sürülen kardeşi Durmuş Atvur (22) ve müştekiler baba Muhammet Kürdoğlu (43) ve anne Ayşe Kürdoğlu (41) hazır bulundu.
İddia makamı Cumhuriyet Savcısının okuduğu iddianameye göre, Demet Kürdoğlu, lise birinci sınıfta okurken sanık Durmuş Atvur ile arkadaşlık kurdu. Atvur'un genç kızla evlenme isteğine, baba Muhammet Kürdoğlu "Siz çocuksunuz, yaşınız da küçük" diyerek karşı çıktı.
Bunun üzerine sanık Durmuş Atvur, telefonla aradığı Muhammet Kürdoğlu'nu,
"Sana hayatının en büyük acısını yaşatacağım" diyerek tehdit etti. 21 Kasım 2010 tarihinde Durmuş Atvur, genç kızı, Adana'ya izinli gelen polis memuru olan ağabeyi sanık Mahmut Kemal Atvur ile okul çıkışında kaçırdı.
İki sanıkla genç kızın bulunduğu 01 ADB 01 plakalı otomobil, Adana'nın Karataş ilçesine bağlı Yemişli köyü yakınlarında trafik kazası geçirdi. Kazada Demet Kürdoğlu hayatını kaybederken, iki sanık yaralandı.
Otomobili sanık Mahmut Kemal Atvur'un kullandığı ve alkollü olduğu belirlendi. Ancak Durmuş Atvur ifadesinde otomobili kendisinin kullandığını söyledi.
Olay üzerine genç kızın babası Muhammet Kürdoğlu, sanıklar hakkında şikayetçi oldu. Muhammet Kürdoğlu, sanık Durmuş Atvur'un, evlenmelerine karşı çıktığı için kızını kaçırıp ölümüne neden olduğunu, kazadan önce de kızına cinsel saldırıda bulunmuş olabileceğini öne sürdü.
Cumhuriyet Savcısı, sanık Mahmut Kemal Atvur hakkında "bilinçli taksirle ölüme neden olma" suçundan 6 yıla kadar, Durmuş Atvur için de "cinsel saldırı ve suçu üstlenme" suçlarından 14 yıla kadar hapis cezası istedi.
-İfadeler-
Sanık Durmuş Atvur, duruşmadaki savunmasında, genç kız ile 2-3 yıldır arkadaşlık yaptığını, ilişkisi olduğunu savunarak, cinsel saldırı suçlamasını kabul etmedi.
Kazadan sonra olay yerine gelen Jandarma görevlisinin geldiğini belirten sanık Durmuş Atvur, "Jandarmaya aracı ağabeyimin kullandığını söyledim. Ancak aracı ben kullanıyordum. Piknik yapmıştık ve ben alkol almamıştım" dedi.
Sanık Mahmut Kemal Atvur ise görevli olduğu İstanbul'dan ziyaret amacıyla Adana'ya geldiğini belirterek, "Bir arkadaşımın otomobilini alıp, kardeşimi ve maktuleyi de alarak, Karataş'a gezmeye gittik. Piknik dönüşü aracı ben kullanıyordum. Kardeşim, kız arkadaşının yanında aracı kullanmak isteyince direksiyona geçti. Daha sonra kaza oldu" diye konuştu.
Müşteki Muhammet Kürdoğlu, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Durmuş, olay öncesi kızımla evlenmek istiyordu. Ancak kendisinin askerlik yapmamış olmasını dikkate alıp reddettim. Sanık Durmuş kızımı hırsızlığa alıştırdı. Kızımla ilişkiye girip girmediğini bilmiyorum" dedi.
Müşteki Ayşe Kürdoğlu da sanıklardan şikayetçi olduğunu belirterek cezalandırılmalarını istedi.
Mahkeme başkanı, sanık Mahmut Kemal Atvur'un İstanbul'da görev yaptığı için duruşmalardan vareste tutulmasına karar vererek, tanıkların dinlenmesi ve tarafların delillerini sunması için duruşmayı erteledi.
27 Ocak 2012 www.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com