Go to Top
Telefon&Fax: +90 216 380 84 54 / GSM: +90 532 484 79 82

Adalet hep suç işleyeni koruyor!!! “Uzlaşma Büroları, Adliyenin Yükünü Hafifletiyor”

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde kurulan uzlaşma bürosu, bir yıl içerisinde 25 ayrı suçtan çoğunluğu yaralamalı trafik kazası olan 967 dosyanın 483'nü, taraflarla görüşerek uzlaşma yoluyla çözdü. Başsavcı Ali Yeldan, 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren kanunda uzlaşmanın bulunduğunu, ancak bu zamana kadar işletilemediğini dile getirerek, "Samsun'da 2011 yılı Eylül ayında uzlaşma bürosu kuruldu. Geçen yıl uzlaşmaya tabi suçlardan 967'sinde görevlilerimiz taraflarla görüştü. Bunlardan 483'ünde olumlu cevap alındı" dedi.

1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 253'üncü maddesi bazı suçlarda tarafların uzlaşmasına olanak sağladı. Ancak bu madde gerek olaylar hakkında işlem yapan polisler, gerekse cumhuriyet savcıları tarafından yeterince uygulanamadı. Adalet Bakanlığı geçen zaman içerisinde illerin hepsinde Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı uzlaşma bürosu kurdu. Samsun'da da 2011 yılı Eylül ayında uzlaşma bürosu kuruldu. İlk yıl 4 ay içerisinde 278 olaydan 116'sında tarafları uzlaştırarark çözdü. Geçen yıl ise kasten yaralama, trafik kazası, tehdit, konut dokunulmazlığını ihlal, işyeri ve çalışma hürriyetini ihlal, kişilerin huzur ve sükununu bozma, hakaret, kişi hatırasını hakaret, özel hayatın gizliliği, haberleşmenin gizliliği, suç eşyasını satın alma, yabancı devlet temsilcilerine karşı işlenen suçlar gibi 25 ayrı değişik suçtan 967 dosya uzlaşma bürosuna geldi. Cumhuriyet Savcısı Yakup Aydın'ın tayin ettiği hukukçu uzlaşmacılar bu dosyalardaki taraflarla bir araya gelerek anlaşmalarını sağlamaya çalıştı. 483 dosya da taraflar uzlaşarak dosya hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.
Cumhuriyet Başsavcı Ali Yeldan uzlaşma etkili olan onarıcı adalet sisteminin Kanada, ABD, İngiltere, Yeni Zelanda ve Avustralya gibi ülkelerde yaygın olarak kullandığını Türkiye'de ise 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu'un 253'ncü maddesiyle uzlaşmaya başvurulmasının öngürüldüğünü söyledi. Ancak geçen zaman içerisinde bu kanunun yeteri kadar kullanılmadığını belirten Yeldan, "Samsun'da 2011 yılı Eylül ayında uzlaşma bürosu kuruldu. Geçen yıl uzlaşmaya tabi suçlardan 967'sinde görevlilerimiz taraflarla görüştü. Bunlardan 483'ünde olumlu cevap alındı. Uzlaşma kapsamına giren suçlar genelde toplumdan çok bireysellik yönü ağır basan suçlardır. Uzun yargılamalar sonucunda failin ceza alması mağduru tatmin etmediği, suçun işlenmesinden hemen sonra mağdurun tatmin edilmesi daha çok önemlidir. Böylece sosyal barış tesis edilmekte yeni olayların yaşanması engellenmektedir. Mağdurun da intikam duygusu azalmaktadır. Şüpheli ise mahkumiyet kararı almayacak, sabıkasına işlenmeyecek, sosyal barışa katkısı olacaktır. Her iki tarafından adalet sistemine güveni artacak" dedi.
HEDEF YÜZDE 100 UZLAŞMA
Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı Uzlaşma Bürosu'ndan sorumlu savcı Yakup Aydın ise, gelinen noktanın çok önemli olduğunu dile getirdi. Aydın, uzlaşma bürosunda avukatların veya hukuk fakültesi mezunu olan ancak başka bir işte çalışan kişilerin görev yaptığını belirterek, "Uzlaşma ile kişilerin adliye koridorlarında zaman kaybetmesini önlediğimiz gibi, mahkemelerin işlerini de azaltmış oluyoruz. Kağıttan ve çalışan insanların mesaisinden tasarruf ediyoruz" dedi.
Uzlaşma sağlanan olaylardan da örnek veren Cumhuriyet Savcısı Aydın, "Kişilere polis merkezinde uzlaşıp uzlaşmayacakları soruluyor. Uzlaşmayı kabul ederlerse polis dosyayı bize gönderiyor. Biz de bu dosyaya bir uzlaşmacı atıyoruz. Uzlaşmacı uygun bir zamanda iki tarafla bir araya geliyor ve uzlaşma sağlıyor. Biz de dava dosyası hakkında 'kovuşturmaya yer yoktur' diye karar veriyoruz. Uzlaşma kararı mahkeme kararı gibidir. Tarafların hiçbiri daha sonra aynı olay hakkında tekrar şikayetçi olamazlar. Amacımız uzlaşma dosyalarında yüzde yüzü yakalamak" diye konuştu.
4 YIL İLE YARGILANACAKTI ÖZÜR DİLEDİ KURTULDU
Uzlaşma dosyalarının çoğunluğunu hakaret ve trafik kazaları oluştururken, 61 yaşındaki M.G, otomobiliyle giderken 60 yaşındaki M.M.Ö'ye çarptı. Kazada yaralanan M.M.Ö ile uzlaşmayı hastane masrafları ve genel giderlerinin ödenmesi karşılığında kabul etti. Dava açılsa 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacak olan M.G., 6 bin 150 TL tutan zararı ödeyince taraflar arasında uzlaşma sağlandı. Başka bir olayda ise 40 yaşındaki A.Ç., komşusu olan 51 yaşındaki E.O. adlı kadına hakaret edip basit tehditte bulundu. Dava açılsa A.Ç., her iki suçtan toplam 4 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanacaktı. Taraflar uzlaşmacı gözetiminde bir araya geldi. A.Ç., bir anlık öfkeyle E.O.'ya hakaret ettiğini ve çok pişman olduğunu söyleyip özür diledi. E.O.'da zanlının özürünü samimi görerek uzlaşmayı kabul etti.
Cumhuriyet Savcısı Yakup Aydın, uzlaşmaya varan taraflardan herhangi birinin aynı olay hakkında şikayet hakkının bulunmadığını belirterek, zararı giderildiği için tazminat davası da açamayacağını söyledi. - Samsun
4 Ocak 2013 www.haberler.com

About TrafikMagduru

www.trafikmagduru.com